18 sierpnia uczestnicy XXII Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego im. komandora Wiktora Węgrzyna dotarli do Daugavpils. Co roku przemierzają tysiące kilometrów, by oddać hołd Polakom, którzy do końca byli wierni swej Ojczyźnie.
W tym roku ze względu na wojnę w Ukrainie trasa została zmieniona: w drogę wyruszyły dwie grupy, każda z których miała swoją trasę. Do Katynia w tym roku żadna z tych grup nie pojedzie.
Uczestnicy rajdu zostali mile przyjęci przez Polaków Dyneburga (Daugavpils). Szczególnie zachwycone gośćmi z Polski były dzieci, uczestnicy obozu letniego w polskim gimnazjum.
Z uwagi na trwającą wojnę i sytuację polityczną na terenie Rosji i Ukrainy trasa XXII edycji uległa zmianie w stosunku do dotychczasowej tradycji. Rajd wiedzie przez Warszawę, Wiedeń, Budapeszt, Miskolc, Bukareszt, Warnę, Kiszynów, Kamieniec Podolski, Bukowinę, Bieszczady i Drohiczyn. Łączna trasa to około pięć tysięcy kilometrów a jej przemierzenie potrwa 16 dni. Rajd zakończy się 28 sierpnia br. przy Katedrze w Drohiczynie.
"Nie będziemy mieli możliwości, aby pokłonić się nad grobami polskich oficerów, m.in. w Katyniu, Charkowie, Bykowni k. Kijowa i Miednoje. Jednak Rajd Katyński – zawsze wierny dewizie: Kocham Polskę i Ty ją kochaj – tym razem jedzie śladami polskich królów. Odwiedzimy również wiele miejsc związanych z historią Rzeczypospolitej i Polakami tam mieszkającymi. [...] W tym roku obraliśmy trasę południową. Startujemy z Warszawy, następnie jedziemy do Cieszyna i na Zaolzie, aby spotkać się z Polakami mieszkającymi za południową granicą. Jedziemy do Wiednia, uczcić wiktorię wiedeńską i Jana III Sobieskiego. Kolejno jedziemy do Parkanów, Budapesztu i zmierzamy w kierunku Warny, by uczcić Władysława Warneńczyka i pochylić się przy jego mauzoleum. Kolejno jedziemy przez Rumunię, do Mołdawii, wjeżdżamy na Ukrainę, do Kamieńca Podolskiego i wracamy do Polski 28 sierpnia" - informował media prezes zarządu Stowarzyszenia Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński Michał Szeliga.
Partnerem Rajdu jest Stowarzyszenie "Wspólnota Polska".
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: Polskofalówka
NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.