SWP

   Polska 2022-08-24     SERWIS SPECJALNY PAI Życzenia Prezydenta RP z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy

Polska jako pierwsza w świecie uznała niepodległość Ukrainy. Dzisiaj również solidarnie stoimy przy Was, gdy Ukraina broni swej wolności, odpierając rosyjskich agresorów. Wiem, że zwyciężycie – mówi Prezydent RP Andrzej Duda w nagraniu z życzeniami dla naszych sąsiadów z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy.

W środę, 24 sierpnia, nasi wschodni sąsiedzi obchodzą Święto Niepodległości Ukrainy. Dokładnie 31 lat temu, 24 sierpnia 1991 r., ukraiński parlament ogłosił deklarację niepodległości od Związku Radzieckiego.

Kilka miesięcy później, 1 grudnia, zostało przeprowadzone w tej sprawie referendum. Jego wynik był jednoznaczny. Aż ponad 90 proc. głosujących – przy frekwencji wynoszącej ponad 80 proc. – oddało głos „za” niepodległością swojej ojczyzny.

Już kolejnego dnia, 2 grudnia 1991 r., Polska jako pierwszy kraj na świecie oficjalnie uznała niepodległość Ukrainy. Kilka godzin później w ślady Polski poszła Kanada.


Dorohí ukrajínśki bráttia,
wełýkyj naròde Ukrajíny!

Polska jako pierwsza w świecie uznała niepodległość Ukrainy. Dzisiaj również solidarnie stoimy przy Was, gdy Ukraina broni swej wolności, odpierając rosyjskich agresorów.

Wiem, że zwyciężycie. My, Polacy, wierzymy, że wolna Ukraina, odbudowana ze zniszczeń, będzie cieszyć się dobrobytem w europejskiej wspólnocie.

Przyjmijcie proszę najlepsze życzenia z okazji rocznicy Waszej niepodległości – składane w czasie, gdy wszyscy widzimy, jaką niepodległość ma cenę.

Niech przyjaźń mocno łączy Polaków i Ukraińców!
Niech żyje niepodległa Ukraina! Niech żyje wolna Polska!
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: KPRPNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH
ODWIEDZIŁO NAS 12991013 OSÓB

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów