SWP

   Ukraina 2022-09-06     SERWIS SPECJALNY PAI Pierwsza Dama w lwowskiej szkole

Agata Kornhauser–Duda odwiedziła w poniedziałek Lwów, gdzie spotkała się ze społecznością Szkoły Średniej nr 24 im. M. Konopnickiej oraz z polskimi nauczycielami z innych placówek. Wcześniej Pierwsza Dama złożyła kwiaty w kwaterze żołnierzy polskich na cmentarzu w Mościskach.

To już drugi wyjazd Małżonki Prezydenta do Ukrainy od czasu wybuchu wojny. Wizytę Pierwsza Dama rozpoczęła od złożenia kwiatów w kwaterze żołnierzy polskich na cmentarzu w Mościskach. Tam spoczęło 138 żołnierzy Wojska Polskiego poległych w kampanii wrześniowej 1939 r. Szczątki żołnierzy przez ostatnie lata były ekshumowane ze zbiorowych mogił z różnych miejsc w okolicach Lwowa.

Następnie Agata Kornhauser–Duda udała się do polskiej Szkoły Średniej nr 24 im. M. Konopnickiej we Lwowie, gdzie spotkała się z uczniami. Pierwszoklasiści zaprosili swojego gościa do udziału w warsztatach plastycznych, podczas których opowiadali o minionych wakacjach i wrażeniach z pierwszych dni spędzonych w szkolnych ławkach. Z okazji spotkania z Pierwszą Damą dzieci przygotowały recytacje polskich wierszy.

Małżonka Prezydenta wzięła także udział w spotkaniu z przedstawicielami szkół z polskim językiem nauczania działających w ukraińskim systemie. Rozmawiano o współpracy Polski i Ukrainy w dziedzinie edukacji przedstawicieli mniejszości narodowej, w tym o wspólnych międzynarodowych projektach edukacyjnych. Pedagodzy przedstawili misję, stan obecny i perspektywy szkół z polskim językiem nauczania oraz mówili o wizji współczesnej szkoły.

Dyskutowano o sytuacji w Ukrainie w związku z trwającą na jej terenie wojną, mówiono o działaniach humanitarnych prowadzonych zarówno w Polsce jak i we Lwowie. Społeczności szkolne angażują się w działania pomocowe na rzecz uchodźców, wspierają także potrzebujących Polaków. Placówki przygotowywały upominki dla dzieci uchodźców, włączały się również w akcje pomocowe poprzez przekazywanie niezbędnych rzeczy do szpitala położniczego i wojskowego czy domu dziecka, a uczniowie, absolwenci oraz rodzice udzielają się jako wolontariusze.

Podczas spotkania Pierwszej Damy z pedagogami rozmawiano o międzynarodowej współpracy na rzecz Ukrainy oraz ogromnemu zaangażowaniu wszystkich Polaków w pomoc sąsiadom. Podobnie jak w polskich miastach, tak m.in. we Lwowie nasi rodacy przyjmowali uchodźców w swoich domach. Małżonka Prezydenta mówiła o nauczaniu ukraińskich dzieci w Polsce, poruszono kwestię pomocy psychologicznej i tego jak rozmawiać z dziećmi o wojnie. W bieżącym roku szkolnym stacjonarne zajęcia prowadzą szkoły, które posiadają schrony, pozostała młodzież pobiera naukę on–line.

W spotkaniu uczestniczyli Ambasador RP Bartosz Cichocki i Eliza Dzwonkiewicz, Konsul Generalny RP we Lwowie.


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: KPRPNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH
ODWIEDZIŁO NAS 12990786 OSÓB

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów