SWP

   Republika Południowej Afryki 2022-09-10 Uroczyste obchody 78. rocznicy „Lotów nad Warszawę”

Komitet Organizacyjny „Lotów nad Warszawę” we współpracy z Ambasadą RP w Pretorii zorganizował uroczystości upamiętniające pełne heroizmu „Loty nad Warszawę” południowoafrykańskich wojsk powietrznych (South African Air Force) oraz alianckich lotników, którzy uczestniczyli w misji wojskowej mającej na celu wsparcie Powstania Warszawskiego w 1944 r.

Uroczyste obchody 78. rocznicy „Lotów nad Warszawę” odbyły się 3 września 2022 r. pod Pomnikiem Katyńskim w Johannesburgu. W uroczystościach uczestniczyli licznie zgromadzeni (ok. 200 osób) przedstawiciele Południowoafrykańskich Wojsk Powietrznych (SAAF), Royal Air Force, południowoafrykańskich i polskich kombatantów wraz z rodzinami, polskich stowarzyszeń polonijnych w RPA, korpusu dyplomatycznego, a także Ambasady RP w Pretorii.

Kierownik Wydziału Polityczno-Ekonomicznego Jarosław Spyra wygłosił okolicznościowe przemówienie, w którym oddał hołd poległym lotnikom, którzy bez wahania poświęcili swoje młode życie, aby nieść nadzieję i pomoc oblężonej Warszawie. Pamięć bohaterskich pilotów i ich wkład w wyzwolenie Polski pozostanie żywa w sercach Polaków na zawsze.

Uroczystości poprowadził Martin Urry, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Obchodów „Lotów nad Warszawę”. W trakcie uroczystości odegrano hymny RPA i Polski. Zgromadzeni uczcili minutą ciszy pamięć poległych lotników. Uroczyste złożenie wieńców pod Pomnikiem Katyńskim w Johannesburgu oraz przelot samolotu SAAF zamknęły pierwszą część tego pamiętnego wydarzenia.

Kontynuacja obchodów odbyła się w Muzeum Historii Wojska RPA w Johannesburgu. Zaproszeni goście wzięli udział w okolicznościowym przyjęciu, a także mogli obejrzeć wystawę „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności” - flagowy projekt Instytutu Pamięci Narodowej, który ma na celu upamiętnienie szlaku bojowego Polskich Sił Zbrojnych podczas II wojny światowej oraz losy ludności cywilnej ewakuowanej z ZSRS wraz z armią gen. Andersa. Dzięki staraniom Ambasady RP w Pretorii wystawa stanowi część ekspozycji stałej Muzeum Historii Wojska RPA w Johannesburgu.


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: gov.pl / Zdjęcia: Michał Gierwatowski/Ambasada RP w PretoriiNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH
ODWIEDZIŁO NAS 12990757 OSÓB

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów