SWP

   Nowa Zelandia


 2022-09-12 Potomkowie Pierwszych Polskich Osadników czytali Mickiewicza

W sobotę 3 września w miasteczku Akaroa (na Wyspie Południowej) spotkali się potomkowie pierwszych polskich osadników, by świętować 150-lecie przybycia do Nowej Zelandii ich pradziadów na statku ‘Friedeburg’ w 1872 roku. Od tego właśnie roku datuje się polska obecność w Aotearoa – kraju długiej, białej chmury.

Kilka pokoleń pięciu rodzin z Pomorza (Prus) z pasją, dumą i wzajemnym zaciekawieniem, dzieliło się swoimi rodzinnymi historiami, pytało o polskie tradycje i kulturę. A ponieważ był to również dzień Narodowego Czytania, na spotkanie ‘zawitał’ Adam Mickiewicz i jego ‘Ballady i Romanse’. Cztery wybrane ballady czytane były w j. polskim i angielskim. Będzie to na pewno początek dalszego zainteresowania polską poezją i literaturą!


Fundacja Polskiego Dziedzictwa Narodowego w Nowej Zelandii 'Between the WatersPOLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: korespondencja dla PAI


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

POLECAMY TAKŻE


Fatal error: Uncaught exception 'PDOException' with message 'SQLSTATE[42000]: Syntax error or access violation: 1064 You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'order by element_6 DESC , element_24 DESC LIMIT 0,4' at line 9' in /pai_wiadomosci.php:154 Stack trace: #0 /pai_wiadomosci.php(154): PDOStatement->execute() #1 {main} thrown in /pai_wiadomosci.php on line 154