SWP

   Nowa Zelandia 2022-09-12 Potomkowie Pierwszych Polskich Osadników czytali Mickiewicza

W sobotę 3 września w miasteczku Akaroa (na Wyspie Południowej) spotkali się potomkowie pierwszych polskich osadników, by świętować 150-lecie przybycia do Nowej Zelandii ich pradziadów na statku ‘Friedeburg’ w 1872 roku. Od tego właśnie roku datuje się polska obecność w Aotearoa – kraju długiej, białej chmury.

Kilka pokoleń pięciu rodzin z Pomorza (Prus) z pasją, dumą i wzajemnym zaciekawieniem, dzieliło się swoimi rodzinnymi historiami, pytało o polskie tradycje i kulturę. A ponieważ był to również dzień Narodowego Czytania, na spotkanie ‘zawitał’ Adam Mickiewicz i jego ‘Ballady i Romanse’. Cztery wybrane ballady czytane były w j. polskim i angielskim. Będzie to na pewno początek dalszego zainteresowania polską poezją i literaturą!


Fundacja Polskiego Dziedzictwa Narodowego w Nowej Zelandii 'Between the Waters


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: korespondencja dla PAINAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH
ODWIEDZIŁO NAS 12990893 OSÓB

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów