SWP

   Nowa Zelandia 2022-09-19 150 lat polskiej obecności w Nowej Zelandii

Potomkowie pierwszych polskich osadników, którzy dotarli do Nowej Zelandii na pokładzie „Friedeburga” w 1872r., zebrali się 3 września na zjazd wszystkich dzielących z nimi to samo pochodzenie i historię. Niektórzy przybyli z daleka, dla innych było to pierwsze spotkanie z polską historią i dziedzictwem w Nowej Zelandii.

Wydarzenie, poprowadzone z niesamowitą pasją i entuzjazmem przez lokalną rodzinę Kotlowskich, zjednoczyło trzy pokolenia co najmniej pięciu friedeburskich rodzin. Opowiadano sobie historie. Stworzono więzi. Okazały tort w polskich barwach zostało oficjalnie pokrojone przez Panią Zofię Halwic z ambasady polskiej w Wellington.

Specjalny gość – historyczka i gawędziarka, sama będąca potomkinią grupy z „Friedeburga” – Margaret Copland, przedstawiła polską historię migracji – dzieląc się wzlotami i upadkami nowozelandzkiego życia w 1872r.

A jako, że zarówno Polonia z każdego zakątka świata, jak i cała Polska, jednoczą się w sobotę trzeciego września na coroczne Narodowe Czytanie, zainicjowane i prowadzone przez parę prezydencką – Akaroa również dołączyła się do akcji! Wspaniała okazja do zapoznania każdego pasjonata czytelnictwa z polską literaturą. Tak więc potomkowie pierwszych polskich osadników i członkowie polonijnego stowarzyszenia „Between the Waters”, z dumą i zaszczytem czytali „Ballady i romanse” autorstwa Adama Mickiewicza. Patrząc na różnicę czasu między Polską, a Nową Zelandią, prawdopodobnie jako pierwsi na świecie!

Piękny, wiosenny dzień w Akarorze przyniósł wszystkim niemało radości. Podziękowano wszystkim przybyłym za wspólne celebrowanie tego wzruszającego wydarzenia.


Adam Mickiewicz – „Romantyczność”

Martwe znasz prawdy, nieznane dla ludu,
Widzisz świat w proszku, w każdej gwiazd iskierce;
Nie znasz prawd żywych, nie obaczysz cudu!
Miej serce i patrzaj w serce!


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: Between The Waters - Polish Legacy in New ZealandNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH
ODWIEDZIŁO NAS 12990888 OSÓB

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów