SWP

   Uzbekistan 2022-09-21 Spotkanie taszkenckiej Polonii z Krzysztofem Zanussim

W siedzibie Centrum Kultury Polskiej „Świetlica Polska” w Taszkencie miało miejsce spotkanie z wybitnym polskim reżyserem Krzysztofem Zanussim, mistrzem i twórcą polskiego kina, kina autorskiego, twórcą takich filmów jak „Struktura kryształu” z 1969r., „Iluminacja” z 1973 r., „Barwy Ochronne” z 1976 r., „Cwał” z 1995 r., „Eter” z 2018 r., „Persona non grata” z 2005 r., „Liczba doskonała” z 2022r. Reżyser przebywał w Uzbekistanie w roli gościa specjalnego na zaproszenie organizatorów XIV Międzynarodowego Taszkenckiego Festiwalu Filmowego.

Spotkanie było niecodzienną okazją nie tylko do wysłuchania barwnie opowiedzianych historii z życia osobistego i zawodowego naszego Gościa. Spotkanie uświetnił również Zulfikar Musakov, uznany uzbecki reżyser i scenarzysta, współtwórca niepaństwowej Szkoły Kina i Teatru Focus School , który m.in. wyraził słowa uznania pod adresem osiągnięć polskich twórców kina oraz Polskiej Szkoły Filmowej w dorobku światowej kinematografii, swoich inspiracjach polskimi filmami (mowa o filmie «Папа заболел» z 2017 poświęconemu pamięci Andrzeja Wajdy).

Przedstawiciele taszkenckiej Polonii mieli okazję nie tylko do wysłuchania ożywionej dyskusji pomiędzy polskim i uzbeckim reżyserem, ale również do bezpośredniej rozmowy z polskim twórcą.

Uroczystość spotkania uświetniło wręczenie panu Krzysztofowi Zanussiemu, przez Pana Olega Skuridina, Prezesa „Świetlicy Polskiej”, okolicznościowego odznaczenia „Krzyża pamięci Szlaku Nadziei” ustanowionego dla uczczenia przypadającej w 2022 r. 80. rocznicy formowania się Armii gen. Władysława Andersa w Uzbekistanie.


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: Ambasada RP w Taszkencie
Zdjęcia: Anastazja KozłowaNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH
ODWIEDZIŁO NAS 12990716 OSÓB

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów