SWP

   Brazylia 2022-09-21 BRASPOL Guarani das Missões na Paradzie Dia do Gaúcho

20 września obchodzony jest Dia do Gaúcho (Dzień Gaucho), jedna z najważniejszych dat w historii Rio Grande do Sul. Podczas tego święta w całym stanie Rio Grande do Sul odbywają się parady mające przypominać początek rewolucji Farroupilha z 20 września 1835 r. (rewolucja łachmaniarzy). Co roku uczestniczą w nim również nasi Rodacy, członkowie polsko-brazylijskiej organizacji BRASPOL Guarani das Missões.

BRASPOL Guarani das Missões reprezentował podczas parady polska kulturę i robił to (jak zawsze) w sposób spektakularny i pełen szacunku. Piękne kolorowe stroje ludowe, powiewające biało-czerwone flagi, przyciągały wzrok wszystkich zgromadzonych! Dziękujemy!Guarani das Missões to ośmiotysięczna gmina rolna położona w Stanie Rio Grande do Sul, zwana polską stolicą Gauchos, ponad 80% mieszkańców stanowią potomkowie polskich emigrantów. Gaucho to honorowy kawaler, który respektuje władzę, ale kieruje się własnym kodeksem moralnym. Pojęcie "Gaucho" pojawiło się w XIX stuleciu podczas tzw. rewolucji łachmaniarzy. Rio Grande do Sul próbowało wtedy bezskutecznie odłączyć się od Brazylii. Tak narodził się mit wolnego człowieka pampy.

Historia kultury Gauchos sięga jednak o wiele głębiej. Współcześni "kowboje" pampy to potomkowie dumnych europejskich pionierów, którzy skolonizowali i schrystianizowali ten - najbardziej wysunięty na południe - przyczółek Brazylii o wiele wcześniej, niż stopa białego człowieka stanęła na sąsiadujących z nim terenach. Pierwotnie byli to przede wszystkim Portugalczycy, ale z czasem rasistowska polityka (chodziło o "wybielenie" zdominowanego przez potomków czarnoskórych niewolników narodu) oraz efektywna propaganda brazylijskiego rządu przyciągnęła tu emigrantów z bardzo różnych zakątków Europy. Także Polaków, którzy stanowią dziś znaczącą mniejszość oraz unikalny relikt XIX-wiecznej kultury środkowoeuropejskiej.


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: zdjęcia: Anna Diesca JablonskiNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH
ODWIEDZIŁO NAS 12990705 OSÓB

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów