SWP

   Kanada

 2022-09-22 Roncesvalles Polish Festival w Toronto

Po raz pierwszy po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią w Toronto odbył się Roncesvalles Polish Festival. Nazwa pochodzi od ulicy Roncesvalles, która była miejscem osiedlania się polskich imigrantów w Toronto, przy której funkcjonowały polskie biznesy, do dzisiaj jest polski kościół św. Kazimierza, oraz mieści się główna siedziba polskiej spółki kredytowej (Credit Union).

Przez cały ubiegły weekend, 17 i 18 września Roncy Village (tak obecnie nazywa się ta część Toronto, w której mieści się ulica Roncesvalles) zamieniła się w jedną wielką prezentację polskiej historii, kultury, rzemiosła.
Oczywiście nie mogło zabraknąć wyrobów polskiej kuchni.

To już piętnasta edycja festiwalu, a Racy Village mimo iż w ciągu ostatnich dwudziestu lat zmieniła się w bardziej międzynarodową, w dalszym ciągu stara się zachować polski charakter, co widoczne było w prezentacjach polskich grup folklorystycznych, kapeli prezentujących polską muzykę ludową, stoiskach organizacji polonijnych, a także wystawach (uczestniczący w Festiwalu Konsulat RP w Toronto przygotował dwie interesujące historyczne wystawy). Zaprezentowano również wystawę poświęconą udziałowi polskich imigrantów w obozach szkoleniowych w Niagara-on-the-Lake (położonym nieopodal Toronto) oraz na Uniwersytecie w Toronto. Ci przeszkoleni już żołnierze walczyli później w Błękitnej Armii (nazwanej tak od kolorów mundurów) Generała Hallera.

Licznie przybyła na Festiwal Polonia świadczy dobitnie o potrzebie kontynuowania Festiwalu. W tym roku po raz pierwszy organizatorzy - Business Improvement Area - planowali usunąć z nazwy Festiwalu słowo Polish. Dzięki staraniom wielu przedstawicieli Polonii nazwa Festiwalu pozostała w jej oryginalnym kształcie, a sam Festiwal utrzymał swój historyczny charakter.


Tekst i zdjęcia: Piotr Figura


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: korespondencja dla PAINAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH
ODWIEDZIŁO NAS 13702434 OSÓB

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów