SWP

   Ukraina


 2022-09-22 Książkowa podróż łuckich uczniów do Rychwała

W ramach międzynarodowego projektu edukacyjnego «Piramida Książek» w dniach 7–12 września łucka młodzież szkolna odwiedziła Polskę.

Uczniowie z Łucka zostali przyjęci przez miasto Rychwał w województwie wielkopolskim. Dzieci poznały osobiście swoich rówieśników, z którymi wcześniej komunikowały się tylko przez Internet. Młodzi ludzie odwiedzali polskie szkoły i biblioteki, brali udział w spotkaniach integracyjnych, różnorakich warsztatach, w tym poetyckich – nie sposób wymienić wszystkiego.

Projekt «Piramida Książek» funkcjonował do tej pory wyłącznie w trybie online, ponieważ faktycznie od momentu jego powstania pod koniec 2019 r. rozpoczęła się pandemia COVID-19. Wyjazd uczniów łuckiej Szkoły nr 17 do Polski był pierwszym wydarzeniem tego projektu, które odbyło się niewirtualnie.

Strona polska, oprócz zajęć edukacyjnych, zaoferowała bogaty program kulturalny. Wycieczka do «polskiego Taj Mahalu», największej katolickiej świątyni w Polsce i jednej z największych na świecie – Bazyliki Najświętszej Marii Panny w Licheniu – wywarła ogromne wrażenie na łuckich dzieciach. Szczególnie emocjonujące było wejście na wieżę o wysokości 114 metrów. Z tarasu widokowego roztaczają się niesamowite widoki, a do tego wszystkiego dopisała pogoda. Łucka młodzież szkolna wzięła również udział w corocznej imprezie muzycznej, gdzie wraz z polską orkiestrą dętą «Quantum» wykonała piosenkę «Hej, sokoły», znaną chyba niemal wszystkim po obu stronach Bugu.

Grupą dzieci z Łucka opiekowały się Oksana Koba i Oksana Romaniuk. «Stało się to powodem wielu żartów na temat, że w Ukrainie nie ma innych imion. A kiedy powiedziałyśmy, że jeżeli pomyśleć sobie życzenie, stojąc między imienniczkami, to ono się ziści, wszyscy starali się to wykorzystać» – śmieje się Oksana Romaniuk.

Moja rozmówczyni jest koordynatorką i jedną z inicjatorek międzynarodowego projektu edukacyjnego «Piramida Książek» w Łucku, pracuje jako bibliotekarz. Mówi, że «Piramida Książek» została zaplanowana jako partnerstwo między bibliotekami. Początkowo w październiku 2019 r. Wołyńska Obwodowa Biblioteka dla Młodzieży nawiązała współpracę z Centrum Doskonalenia Nauczycieli Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Koninie. Później inicjatywa przekształciła się w międzynarodowy projekt edukacyjny, który miał zachęcić dzieci do czytania i porozumienia międzykulturowego. Partnerem Łuckiej Szkoły nr 17 została Szkoła Podstawowa nr 12 im. Stanisława Moniuszki w Koninie (Polska), a wkrótce dołączyła do niej Polska Szkoła Przedmiotów Ojczystych im. Św. Kazimierza w Nottingham (Wielka Brytania).

Jak powiedziała pani Oksana, w trakcie realizacji projektu na bazie szkoły w Łucku powstała grupa zainteresowanych dzieci, które aktywnie uczestniczyły w zajęciach. Komunikowały się między sobą przez długi czas za pomocą platformy Zoom, ponieważ odwiedzenie biblioteki w czasie pandemii było niemożliwe. Marzenie o wizycie w Polsce wydawało się jeszcze bardziej nierealne ze względu na zamknięte granice. Gdy wydawało się, że koronawirus cofnął się, że wszystko się normalizuje, rosyjski agresor otwarcie zaatakował Ukrainę.

W marcu 2022 r. polscy partnerzy wraz z mieszkańcami miasta Rychwał i muzykami orkiestry dętej «Quantum» ogłosili zbiórkę pieniędzy na potrzeby łuckich uczniów. Jednak w tamtych czasach wiele dzieci zostało ewakuowanych, sytuacja pozostawała niepewna, więc zebrana kwota została odłożona na przyszłość. A teraz, kiedy uczniowie wrócili do Łucka, zostali zaproszeni do Polski.

Co roku we wrześniu w Rychwale odbywa się impreza muzyczna – piknik orkiestr dętych powiatu konińskiego województwa wielkopolskiego pod nazwą «Impresje Muzyczne». Łucka młodzież szkolna została zaproszona na XII edycję tego pikniku. W dotarciu do granicy polsko-ukraińskiej pomogła im Fundacja Charytatywna «Tylko razem» Ihora Pałyci, firma «Dmytruk» i Fundacja «Czynimy dobro dzieciom».

Jak powiedziała Oksana Romaniuk, dzieci uczą się angielskiego w szkole zgodnie z programem, język polski jest fakultatywny, uczy go Jana Prychodko. Pani Jana jest także koordynatorką «Piramidy Książek». Nie mogła pojechać do Polski tym razem, więc jako tłumacz podczas różnych spotkań musiała występować Oksana Romaniuk. Zauważyła, że nie było większych problemów w komunikacji między dziećmi. «Bariera językowa zniknęła już na drugiej dyskotece. Ciekawie było obserwować, jak dzieci, gdy brakowało im polskiego lub ukraińskiego słownictwa, znajdowały zrozumienie w języku angielskim» – wspomina rozmówczyni.

Pani Oksana podzieliła się swoimi wrażeniami z podróży: «Miałam wrażenie, że jestem w domu. Jesteśmy tacy podobni – nasze biblioteki są podobne, nasze szkoły oraz dzieci też są podobne».

Zapytana, czy projekt spełnia swoje główne zadanie, czyli popularyzację czytelnictwa, odpowiedziała: «Nie prowadzimy statystyk, ale z tego co widzimy, dzieciom się to podoba. A interesują ich nie tyle książki, co żywa komunikacja i poznawanie kultury innego kraju».

Oprócz nowych wrażeń i wiedzy młodzi mieszkańcy Łucka wracając przywieźli ze sobą książki przekazane przez polskich przyjaciół do Wołyńskiej Obwodowej Biblioteki dla Młodzieży.


PAI


Od niedawna Oksana Romaniuk pracuje jako bibliotekarka w Technicznej Szkole Zawodowej Łuckiego Narodowego Uniwersytetu Technicznego. Wierzy, że projekt ma dobre perspektywy, a przyłączenie się do niego będzie pożyteczne dla studentów tej uczelni. Uczniowie szkoły w Nottingham są szczególnie zadowoleni z tego faktu, ponieważ również są starsi i chcieliby komunikować się także z rówieśnikami.

Międzynarodowy projekt edukacyjny «Piramida Książek» został zainicjowany w październiku 2019 r. przez Oksanę Romaniuk i Zoję Korczyńską z Wołyńskiej Obwodowej Biblioteki dla Młodzieży w Łucku oraz Karolę Glasner i Agnieszkę Jarolewską z Centrum Doskonalenia Nauczycieli Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Koninie. Jego celem jest popularyzacja czytelnictwa wśród uczniów, zapoznanie ich z kulturą innych narodów oraz nawiązanie kontaktów między młodzieżą z Ukrainy, Polski i Wielkiej Brytanii. W ramach projektu obecnie współpracują trzy placówki oświatowe z trzech krajów: Łucka Szkoła Ogólnokształcąca nr 17 (Ukraina), Szkoła Podstawowa nr 12 im. Stanisława Moniuszki w Koninie (Polska) oraz Polska Szkoła Przedmiotów Ojczystych im. Św. Kazimierza w Nottingham (Wielka Brytania).


Anatol Olich
Zdjęcia Oksany Romaniuk oraz Wołyńskiej Obwodowej Biblioteki dla Młodzieży


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: Monitor Wołyński


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

POLECAMY TAKŻE


Fatal error: Uncaught exception 'PDOException' with message 'SQLSTATE[42000]: Syntax error or access violation: 1064 You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'order by element_6 DESC , element_24 DESC LIMIT 0,4' at line 9' in /pai_wiadomosci.php:154 Stack trace: #0 /pai_wiadomosci.php(154): PDOStatement->execute() #1 {main} thrown in /pai_wiadomosci.php on line 154