SWP

   Czechy


 2022-09-22 Młodzież ma konkretne pomysły!

W niedzielę (18 września 2022) w Czeskim Cieszynie odbył się Kongres Młodzieży PZKO. W kawiarni Kamerlik spotkało się około 30 osób z 15 kół PZKO z różnych części Zaolzia.

– Dlaczego spotkaliśmy się tutaj? Myśl jest taka, że będziemy dyskutowali na różne tematy. Chodzi o integrację młodych ludzi, o to, by sprawdzić, czy jesteście w stanie działać nie tylko indywidualnie, ale czy jako młodzież z Zaolzia potraficie utworzyć coś wspólnie – powiedział na początku spotkania Gabriel Kopeć, organizator Kongresu Młodzieży oraz członek Zarządu Głównego PZKO.

Trzy cele spotkania

Organizatorzy ustanowili trzy cele niedzielnego spotkania:

 1. Wzajemne poznanie się
 2. Ustalenie, w jaki sposób młodzież udziela się w swoich kołach PZKO
 3. Określenie, czy młodzież ma ochotę działać nie tylko indywidualnie, ale też razem

Ile Klubów Młodych działa na Zaolziu?

Na spotkanie przybyli delegaci z różnych miejscowości. Obecna była młodzież z Dolnego Żukowa, Orłowej, Hawierzowa-Błędowic, Trzyńca-Lesznej Dolnej, Trzyńca-Osówek, Trzyńca-Osiedla, Karwiny-Frysztatu, Rzeki, Czeskiego Cieszyna-Mostów, Mostów koło Jabłonkowa, Wędryni, Nieborów, Łomnej Dolnej, Ligotki Kameralnej i Trzanowic.

Z dyskusji wynikało, że młodzież jest chętna do spotykania się i organizowania imprez. Jednak często młodych ludzi, którzy mogliby spotykać się w konkretnym miejscowym kole PZKO, jest bardzo mało. Część z dyskutujących stwierdziła, że nie ma sensu spotykanie się tylko w cztery lub pięć osób.

Kolejnym problemem, głównie w Trzyńcu i Czeskim Cieszynie, jest to, że w jednym mieście znajduje się kilka kół PZKO i młodzież jest rozdrobniona. Ostatecznie zauważono, że wśród obecnych na spotkaniu są przedstawiciele tylko jednego aktywnie działającego Klubu Młodych, a to Klubu Młodych z Karwiny-Frysztatu.

Jednak wpływ na te wyniki najprawdopodobniej miał fakt, że na spotkaniu brakowało przedstawicieli dużych kół PZKO m.in. Bystrzycy, Nawsia, Suchej Górnej.

Pomysły

Uczestnicy mieli okazję podzielić się również swoimi pomysłami. Przedstawiono kilka ciekawych propozycji:

 • „Nasz Bal“ – bal dla młodych na ludowo
 • Wznowienie turnieju piłki nożnej Puchar Lata
 • Igrzyska PZKO
 • Zrealizowanie Kluboturnieju
 • Większa propagacja zaplanowanych imprez PZKO
 • Wspólny kalendarz imprez PZKO
 • Planowanie imprez na Discordzie
 • Komunikacja w Discordzie

Po przedstawieniu pomysłów zabrzmiały również pytania, dlaczego często dobre pomysły nie zostaną zrealizowane. Powodem zazwyczaj był strach, że przybędzie mało uczestników, brak finansów lub brak doświadczeń w organizowaniu imprez. Organizatorzy od razu zaproponowali zorganizowanie warsztatów, które poprowadzi Michał Przywara z Centrum Polskiego. Podczas warsztatów wytłumaczy, w jaki sposób można ubiegać się o dofinansowanie imprez.

Dyskusja toczyła się również wokół tematu, w jaki sposób ze sobą komunikować, organizować wydarzenia oraz dzielić się pomysłami. W większości obecni zgodzili się, że nie potrzebują do tego regularnych zebrań. Według młodzieży najlepszym i najszybszym sposobem jest komunikacja przez Messengera oraz organizowanie imprez na Discordzie.

O tym, czy to się sprawdzi, będą się mogli przekonać już w najbliższym czasie. Podczas spotkania rozważano, w jaki sposób wykorzystać otrzymane wsparcie finansowe. Ustalono, że 25 listopada odbędzie się w Czeskim Cieszynie impreza muzyczna.

Młodzież jest w stanie działać

Po skończeniu spotkania zapytaliśmy organizatora, w jakim stopniu spotkanie spełniło jego oczekiwania.

– Z tego, co słyszeliśmy i zobaczyli, są już konkretne inicjatywy. Są konkretne terminy i sposoby, jakimi je zrealizować. Jestem dobrej myśli, że nie stanie się to, o czym przestrzegałem podczas dyskusji, że energia się rozpierzchnie. Mam naprawdę pozytywne wrażenia z dzisiejszego popołudnia – powiedział Gabriel Kopeć.

– Jeżeli zostanie zrealizowany „Nasz Bal“, to będzie dowodem na to, że coś dobrego z tego spotkania wyszło. Jeśli dojdzie do skutku impreza 25 listopada, to będzie drugi dowód, że coś się dzieje i jest wspólnie realizowane. Będzie to impreza organizowana przez młodych z Orłowej, z Cieszyna, z Trzyńca, Lesznej, Łomnej i o to chodziło. Jeżeli to wszystko się uda, to będą to rzetelne, jasne dowody na to, że można – dodał Gabriel Kopeć.POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: Zwrot


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

POLECAMY TAKŻE


Fatal error: Uncaught exception 'PDOException' with message 'SQLSTATE[42000]: Syntax error or access violation: 1064 You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'order by element_6 DESC , element_24 DESC LIMIT 0,4' at line 9' in /pai_wiadomosci.php:154 Stack trace: #0 /pai_wiadomosci.php(154): PDOStatement->execute() #1 {main} thrown in /pai_wiadomosci.php on line 154