SWP

   Czechy 2022-09-22 Młodzież ma konkretne pomysły!

W niedzielę (18 września 2022) w Czeskim Cieszynie odbył się Kongres Młodzieży PZKO. W kawiarni Kamerlik spotkało się około 30 osób z 15 kół PZKO z różnych części Zaolzia.

– Dlaczego spotkaliśmy się tutaj? Myśl jest taka, że będziemy dyskutowali na różne tematy. Chodzi o integrację młodych ludzi, o to, by sprawdzić, czy jesteście w stanie działać nie tylko indywidualnie, ale czy jako młodzież z Zaolzia potraficie utworzyć coś wspólnie – powiedział na początku spotkania Gabriel Kopeć, organizator Kongresu Młodzieży oraz członek Zarządu Głównego PZKO.

Trzy cele spotkania

Organizatorzy ustanowili trzy cele niedzielnego spotkania:

 1. Wzajemne poznanie się
 2. Ustalenie, w jaki sposób młodzież udziela się w swoich kołach PZKO
 3. Określenie, czy młodzież ma ochotę działać nie tylko indywidualnie, ale też razem

Ile Klubów Młodych działa na Zaolziu?

Na spotkanie przybyli delegaci z różnych miejscowości. Obecna była młodzież z Dolnego Żukowa, Orłowej, Hawierzowa-Błędowic, Trzyńca-Lesznej Dolnej, Trzyńca-Osówek, Trzyńca-Osiedla, Karwiny-Frysztatu, Rzeki, Czeskiego Cieszyna-Mostów, Mostów koło Jabłonkowa, Wędryni, Nieborów, Łomnej Dolnej, Ligotki Kameralnej i Trzanowic.

Z dyskusji wynikało, że młodzież jest chętna do spotykania się i organizowania imprez. Jednak często młodych ludzi, którzy mogliby spotykać się w konkretnym miejscowym kole PZKO, jest bardzo mało. Część z dyskutujących stwierdziła, że nie ma sensu spotykanie się tylko w cztery lub pięć osób.

Kolejnym problemem, głównie w Trzyńcu i Czeskim Cieszynie, jest to, że w jednym mieście znajduje się kilka kół PZKO i młodzież jest rozdrobniona. Ostatecznie zauważono, że wśród obecnych na spotkaniu są przedstawiciele tylko jednego aktywnie działającego Klubu Młodych, a to Klubu Młodych z Karwiny-Frysztatu.

Jednak wpływ na te wyniki najprawdopodobniej miał fakt, że na spotkaniu brakowało przedstawicieli dużych kół PZKO m.in. Bystrzycy, Nawsia, Suchej Górnej.

Pomysły

Uczestnicy mieli okazję podzielić się również swoimi pomysłami. Przedstawiono kilka ciekawych propozycji:

 • „Nasz Bal“ – bal dla młodych na ludowo
 • Wznowienie turnieju piłki nożnej Puchar Lata
 • Igrzyska PZKO
 • Zrealizowanie Kluboturnieju
 • Większa propagacja zaplanowanych imprez PZKO
 • Wspólny kalendarz imprez PZKO
 • Planowanie imprez na Discordzie
 • Komunikacja w Discordzie

Po przedstawieniu pomysłów zabrzmiały również pytania, dlaczego często dobre pomysły nie zostaną zrealizowane. Powodem zazwyczaj był strach, że przybędzie mało uczestników, brak finansów lub brak doświadczeń w organizowaniu imprez. Organizatorzy od razu zaproponowali zorganizowanie warsztatów, które poprowadzi Michał Przywara z Centrum Polskiego. Podczas warsztatów wytłumaczy, w jaki sposób można ubiegać się o dofinansowanie imprez.

Dyskusja toczyła się również wokół tematu, w jaki sposób ze sobą komunikować, organizować wydarzenia oraz dzielić się pomysłami. W większości obecni zgodzili się, że nie potrzebują do tego regularnych zebrań. Według młodzieży najlepszym i najszybszym sposobem jest komunikacja przez Messengera oraz organizowanie imprez na Discordzie.

O tym, czy to się sprawdzi, będą się mogli przekonać już w najbliższym czasie. Podczas spotkania rozważano, w jaki sposób wykorzystać otrzymane wsparcie finansowe. Ustalono, że 25 listopada odbędzie się w Czeskim Cieszynie impreza muzyczna.

Młodzież jest w stanie działać

Po skończeniu spotkania zapytaliśmy organizatora, w jakim stopniu spotkanie spełniło jego oczekiwania.

– Z tego, co słyszeliśmy i zobaczyli, są już konkretne inicjatywy. Są konkretne terminy i sposoby, jakimi je zrealizować. Jestem dobrej myśli, że nie stanie się to, o czym przestrzegałem podczas dyskusji, że energia się rozpierzchnie. Mam naprawdę pozytywne wrażenia z dzisiejszego popołudnia – powiedział Gabriel Kopeć.

– Jeżeli zostanie zrealizowany „Nasz Bal“, to będzie dowodem na to, że coś dobrego z tego spotkania wyszło. Jeśli dojdzie do skutku impreza 25 listopada, to będzie drugi dowód, że coś się dzieje i jest wspólnie realizowane. Będzie to impreza organizowana przez młodych z Orłowej, z Cieszyna, z Trzyńca, Lesznej, Łomnej i o to chodziło. Jeżeli to wszystko się uda, to będą to rzetelne, jasne dowody na to, że można – dodał Gabriel Kopeć.


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: ZwrotNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH
ODWIEDZIŁO NAS 12990823 OSÓB

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów