SWP

   Rosja 2022-09-22 Wydarzenia w „Domu Polskim” w Moskwie

3 września 2022 roku członkowie Moskiewskiej Narodowo-Kulturalnej Autonomii Polaków „Dom Polski” tradycyjnie odwiedzili cmentarz wojenny w Krasnogorsku znajdujący się niedaleko dawnej Szkoły Antyfaszystowskiej by uczcić pamięć pochowanych tam Polaków ze Śląska i Pomorza. Z mieszkańców tych regionów w znaczącej części składała się 3 Polska Dywizja Piechoty im. Romualda Traugutta 1 Armii Polskiej w ZSRR. Również uczczono pamięć zmarłej w 1947 roku i pochowanej w tym miejscu księżnej Anny Radziwiłł z domu Lubomirskich.

11 września 2022 roku członkowie „Domu Polskigo” wzięli udział w Festiwalu Kultur Narodów Rosji „Art Folk”, który odbył się w Krasnogorsku pod Moskwą. W ramach imprezy utworzono pięć placówek: „Tradycje”, „Mistrzowie”, „Kuchnia narodów Rosji”, „Gry ludowe”, a także „Festiwal szarlotki”. Goście mogli zobaczyć występny zawodowców i amatorów, sztukę różnych narodów, skosztować rozmaitych dań, zagrać w gry ludowe. Przedstawiciele „Domu Polskiego” byli obecni na placówkach „Kuchnia narodów Rosji” i „Tradycje”, a zespół „Baśki” i Roma Jadzińska-Alper podbiły serca publiczności polską muzyką.

17 września 2022 roku w Domu Narodów Rosji odbyła się prezentacja książki Renaty Pietiuszenko «Поляки Москвы. История, люди, адреса» („Polacy Moskwy. Historia, ludzie, adresy”). Pokazane zostały miejsca historyczne związane z życiem i działalnością polskiej inteligencji twórczej w rosyjskiej stolicy.


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: Kongres Polaków w RosjiNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH
ODWIEDZIŁO NAS 12990824 OSÓB

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów