SWP

   Niderlandy (Holandia) 2022-09-23 Emigracja na sportowo

Czym jest emigracja? Emigracja to, najogólniej rzecz ujmując, wyjazd z kraju rodzinnego do innego państwa w celu osiedlenia się. Emigracja towarzyszyła ludziom od zawsze stając się nieodłącznym elementem ludzkiej egzystencji. Istnieje wiele typów oraz rodzajów emigracji. Emigracja dotyka wielu aspektów gospodarczych, politycznych oraz społecznych, między innymi wyjazd z kraju pozwala ludziom na znalezienie lepiej płatnej pracy oraz podniesienie swojego standardu życia. Niejednokrotnie ludzie wyjeżdżają w celu przeprowadzenia ważnych badań naukowych, czy rozpoczęcia studiów na prestiżowej zagranicznej uczelni. Najczęściej Polacy emigrują zarobkowo ale jak się mówi człowiek nie żyje samą pracą. Każdy posiada jakieś hobby i mimo tego, że znajduje się w różnych zakątkach świata, potrzebuje spotkać się ze swoimi rodakami, spędzić czas żeby oderwać się od szarej rzeczywistości i odreagować.

W Holandii Polacy tworzą grupy o różnej tematyce: historii czy sporcie, tworząc kluby, stowarzyszenia lub po prostu się spotkają by spędzić ze sobą miło czas.

Takim klubem jest Slavia Fight Club, który powstał w sierpniu 2020 w Tilburgu. Założycielem jest Łukasz Podpora, zawodnik MMA, Taekwondo i Kickboxingu - występował przez wiele lat na ringu polskim jaki i holenderskim. Celem tej grupy jest kształcenie samoobrony i dążenia do lepszej kondycji fizycznej oraz dowartościowanie samego siebie.


PAI


Klub tworzą nie tylko dorośli ale też sekcja dzieci, która powstała w kwietniu 2022. Początkowo trenowali dwa razy w tygodniu wtorek - sobota, od niedawna to już trzy razy w tygodniu, dodatkowym dniem stał się czwartek. Trenują nie tylko w hali sportowej. Jeśli pogoda dopisze starają się to wykorzystać organizując zajęcia na świeżym powietrzu. Jak na razie zawodnicy nie występowali na zawodach z powodu czasu pandemii ale taki plan mają na najbliższą przyszłość. Zawodnicy są raczej z rejonu Tilburga ale zdarza się, że odwiedzą ich nie raz goście z Hagi, Oss, Utrechtu czy Arhnem.
Starają się też udzielać społecznie występując w pokazach na różnych piknikach polonijnych czy w polskich szkołach oraz wspierają zbiórki.Jak twierdzą Slavia Fight Club jest otwarty na każdego bez względu na płeć jeżeli chce ktoś trenować - zapraszają. Można ich obserwować na profilu na Facebooku https://www.facebook.com/profile.php?id=100042906427770, profil zawiera wiele relacji z zajęć. Zajęcia odbywają się w hali sportowej przy Dongenwijkdreef 40, 5045 NH Tilburg.


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: korespondencja dla PAI - Damian MiśNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH
ODWIEDZIŁO NAS 12990673 OSÓB

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów