SWP

   USA 2022-09-23 Narodowe Czytanie w polonijnej szkole na południowym Brooklynie

„Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko”
- Narodowe Czytanie w polonijnej szkole na południowym Brooklynie

W sobotnie przedpołudnie 17 września 2022 roku, w czasie pierwszego dnia zajęć w Polskiej Szkole Dokształcającej przy parafii M. B. Częstochowskiej i Św. Kazimierza na Brooklynie rozpoczęto „Narodowe Czytanie”. Już po raz trzeci z inspiracji dyrektor placówki mgr Małgorzaty Czajkowski przystąpiono do prestiżowej akcji czytania polskiej literatury. Tego dnia prawie sześćdziesięciu uczniów i uczennic klas starszych miało przyjemność wysłuchać czytanej przez nauczycieli literatury polskiego romantyzmu, bowiem lekturą tegorocznej odsłony były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

Akcja „Narodowe Czytanie” organizowana jest w Polsce od 2012 roku i odbywa się corocznie pod patronatem honorowym Pary Prezydenckiej. W tym roku Prezydent Andrzej Duda wybrał „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza uzasadniając, że romantyzm jest „istotą polskości i fundamentem nowoczesnej tożsamości naszego narodu”. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2022 Rokiem Polskiego Romantyzmu.

Pomysł „Narodowego Czytania” z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem także za granicą. Pani dyrektor Małgorzata Czajkowski po dokonaniu rejestracji szkoły na internetowej stronie Prezydenta RP zapewniła egzemplarze lektury do czytania oraz stosowne plakaty z logiem przedsięwzięcia. Starszaki i licealiści z entuzjazmem przyjęli zaproszenie do czytania w klasach budzące emocje utwory takie jak „Świtezianka”, „Romantyczność”, „Powrót taty”, „Pani Twardowska” czy „Lilije”.

Przypomnijmy: kiedy w 2011 roku powstawała szkoła, ówczesna dyrektor mgr Teresa Ramotowska podjęła decyzję o powstaniu szkolnej biblioteki. Dzięki doskonałym zbiorom, dzieci szkolą umiejętność czytania, także na głos. Raz miesiącu każda klasa spędza godzinę lekcyjną w bibliotece. Z kolekcji książek selekcjonowane są utwory dla uczestników corocznych konkursów recytatorskich takich jak np. Konkurs Baśni, Bajek i Legend Polskich organizowany przez nowojorską Fundację Kościuszkowską. Dzięki systematycznemu czytaniu polskich lektur uczniowie zdobywają nagrody i wyróżnienia w konkursach literackich m.in. w Międzynarodowym Konkursie im. Wandy Chotomskiej czy niezwykle prestiżowym konkursie „Być Polakiem”. Dlatego pamiątkowe egzemplarze „Ballad i Romansów” z „Narodowego Czytania 2022” znajdą miejsce na półkach biblioteki, a zbiór zdjęć z pełnego wrażeń pierwszego dnia szkoły, autorstwa pani Urszuli Grum trafi do szkolnej kroniki.


Katarzyna Solarz


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: korespondencja dla PAINAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH
ODWIEDZIŁO NAS 12990892 OSÓB

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów