SWP

   USA 2022-09-29 83. rocznica agresji sowieckiej na Polskę

W minioną sobotę, 17 września, na cmentarzu św. Wojciecha w Niles, pod Pomnikiem Katyńskim odbyły się obchody upamiętniające 83-cią rocznicę agresji ZSRR na Polskę.

W ten piękny, słoneczny dzień zgromadzili się tam przedstawiciele Polonii, a także nowy konsul RP w Chicago, dr Paweł Zyzak.

Uroczystości organizowane przez Komitet Opieki nad Pomnikiem Katyńskim i Tablicą Smoleńską przy Związku Klubów Polskich, były wspaniałą lekcją historii dla młodzieży z kilku szkolnych pocztów sztandarowych. Obecne były: Szkoła Polska im. 7 Eskadry Kościuszkowskiej przy Konsulacie Generalnym RP w Chicago, Polska Szkoła im. Jana Kochanowskiego w Norridge oraz Polska Szkoła im. gen. Władysława Andersa w Des Plaines, którą reprezentowały Natalia i Izabela Rachwalskie oraz Oscar Bryła.

Obchody rocznicowe rozpoczęły się od odśpiewanie hymnu, a następnie modlitwy, którą poprowadził Honorowy Kapelan ZKP, ks. Ryszard Miłek. Organizatorzy i zaproszeni goście w swoich przemówieniach nie ograniczali się tylko do tragicznych wydarzeń z okresu II wojny światowej, ale nawiązywali do historii nowoczesnej oraz obecnie trwającej wojny na Ukrainie.

Jednym z mówców był dr Paweł Zyzak, który w czerwcu objął stanowisko konsula RP. Z wykształcenia historyk, amerykanista. Nawiązał on do tragicznych czasów II wojny światowej, napaści Niemiec i Rosji na Polskę, rozpadu ZSRR i wycofania wojsk sowieckich z naszego kraju w 1993 roku. Przypomniał, że data 17 września wiąże się także z powstaniem związków zawodowych “Solidarność” i późniejszym wsparciem ze strony amerykańskiej Polonii w walce o wolną Polskę.

Podczas ceremonii wystawiono obraz Matki Bożej Katyńskiej, poświęcony przez papieża w Watykanie i przedstawiający Matkę Bożą tulącą nagie zwłoki żołnierza zamordowanego strzałem w tył głowy.

Na cmentarzu w Niles pochowani są weterani wojenni, a sam Pomnik Katyński nie pozwala zapomnieć o polskich oficerach zamordowanych w 1940 roku. Znajdująca się tuż obok Tablica Smoleńska przypomina o katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem w 2010 r. Przedstawiciele organizacji polonijnych złożyli wieńce, kwiaty i zapalili znicze pod obydwoma monumentami.

Pomysłodawcą i autorem Pomnika Katyńskiego w Niles był śp. Wojciech Seweryn. Krótka rozmowa z jego córką, Anną Wójtowicz, uświadamia nam, jak bolesna potrafi być historia. Dziadek pani Anny został zamordowany w Katyniu, a jego syn lata później zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

Dzięki rodzicom, nauczycielom i osobom zaangażowanym w kultywowaniu pamięci i przekazywanie prawdy historycznej najmłodszym, polskość przekazywana jest kolejnym pokoleniom.


Tekst i zdjęcia: Mateusz Rachwalski
Monitor


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: MonitorNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH
ODWIEDZIŁO NAS 13543170 OSÓB

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów