Zabytkowa mapa Pawła Edmunda Strzeleckiego (cudem odzyskana z Kalifornii) została przekazana w dniu 6 października 2022 przez sydnejską organizację Kosciuszko Heritage Inc. do zbiorów Muzeum w Corryong. Stało się to podczas wystawy obrazującej życie Pawła Edmunda Strzeleckiego. Corryong, miasteczko w Wiktorii, leży w regionie, gdzie płynie słynąca z meandrowania rzeka Murray, którą Strzelecki i jego ekipa przekraczali wielokrotnie w czasie wyprawy na Mt Kościuszko.
Wystawa została zorganizowana przez Kosciuszko Heritage oraz The Upper Murray Historical Society przy wsparciu Ambasady Polskiej w Canberra. Na wystawę składały się eksponaty przedstawiające humanitarną działalność Strzeleckiego w Irlandii, gdzie w okresie Wielkiego Głodu uratował od śmierci głodowej ponad 200 tysięcy dzieci; wystawę tę KHI uzyskało od Ambasady RP w Dublinie; w ub. roku była ona pokazana w sąsiednim miasteczku Tumbarumba, nieopodal Narodowego Parku Kościuszki.
Od lewej konferansjer John Murphy, Aborygen Uncle Alan witający nas na ziemi Dhudhuroa i prof. Andrzej Kozek (przy projektorze) / Fot. Bogumiła Filip
Druga część wystawy obejmowała eksponaty ukazujące Głuszynę, rodzinne miasteczko Strzeleckiego. A trzecia część wystawy była związana z Tadeuszem Kościuszką. W czasie dwudniowych uroczystości w Corryong odbyła się też promocja świeżo wydanej książki Felixa Molskiego pt. Thaddeus Kosciuszko – Monuments Worldwide. Na wystawie można było obejrzeć ponad 100 fotosów pomników Kościuszki z różnych stron świata (wystawa była wcześniej eksponowana w Krakowie na Kopcu Kościuszki w roku 2017 w dwusetną rocznicę śmierci Kościuszki).
W tej tulejce przyleciała mapa z Kalifornii. Na zdjęciu Ernestyna Skurjat-Kozek przekazuje mapę panu RAY WATERS, OAM, dyrektor Muzeum w Corryong / Fot. Bogumiła Filip.
Andrzej Kozek i specjalnie dla publiczności zaprezentowana duża kopia zabytkowej mapy Strzeleckiego / Fot. Andrzej Kozek
Impreza w Corryong zorganizowana z okazji Wiktoriańskiego Tygodnia Historii w dniu 6 października 2022 przypomniała o 149. rocznicy śmierci Strzeleckiego. Można powiedzieć, że była to uwertura do przyszłorocznych celebracji Roku Strzeleckiego, ogłoszonego w 150. rocznicę Jego śmierci przez Sejm RP.
Mapa Strzeleckiego jest już drugim eksponatem ofiarowanym przez KHI. W marcu br. przekazano do Muzeum oryginalny egzemplarz dzieła P.E. Strzeleckiego „The Physical Description of News South Wales and Van Diemen’s Land” wydanego w 1845 roku w Londynie.
Wycieczka szkolna, Ernestyna Skurjat-Kozek - Prezes Kosciuszko heritage Inc. - opowiada o Strzeleckim / Fot. Vicki Kane
Wśród honorowych gości znaleźli się: pierwszy sekretarz Ambasady RP w Canberra Łukasz Graban z małżonką Joanną, przedstawiciele lokalnych władz, prezes Ray Waters, OAM (i członkowie zarządu) The Upper Murray Historical Society, czyli to samo ciało, które zawiaduje wspomnianym Muzeum, którego pełna nazwa brzmi The Man from Snowy River Museum oraz historycy z Corryong i Omeo. W imieniu społeczności aborygeńskiej zebranych powitał na ziemi Dhudhuroa Uncle Alan Murray, który pojawił się w towarzystwie dwóch krewnych. Prezesce i wiceprezesowi KHI, Ernestynie i Andrzejowi Kozek towarzyszyła jak zwykle silna ekipa pomagająca takie niełatwe imprezy w interiorze ogarnąć od A d Z. Wśród gości znalazła się też niespodziewanie nasza rodaczka, pani Małgorzata, jedyna Polka mieszkająca w pobliskim miasteczku Khankoban.
Pierwsza z prawej – jedyna Polka w regionie – Pani Małgorzata / Fot. Andrzej Kozek
Po prawej Aborygen Phil Murray z książką F. Molskiego o pomnikach Kościuszki na świecie / Fot. Bogumiła Filip.
Atrakcją dwudniowych uroczystości były recitale muzyki Chopina i innych kompozytorów epoki romantyzmu w wykonaniu popularnego pianisty australijskiego Krzysztofa Małka, od lat wiernie występującego na festiwalach Kościuszki i Strzeleckiego organizowanych przez KHI. Artysta występował na tle wiosennej scenerii wśród kwiatów i native plants zgromadzonych przez miejscową działaczkę Ilmę Clarke.Mimo deszczowej pogody frekwencja dopisała nadspodziewanie.
Pianista Krzysztof Małek w czasie piątkowego recitalu / Fot. Bogumiła Filip
Jak podkreślali lokalni mieszkańcy, ich wiedza o Strzeleckim i jego osiągnięciach, zwłaszcza w Irlandii, uległa gruntownemu wzbogaceniu. Stało się to również dzięki 4 krótkim filmom, które KHI wyświetliło, a na których widać było prezydenta Irlandii Michaela Higginsa składającego hołd Strzeleckiemu oraz eksperta od Great Famine, profesor Kristinę Kineally, która nazwała Strzeleckiego „my hero” i nawoływała do budowy jego pomnika.
Ernestyna Skurjat-Kozek
Prezes Kosciuszko heritage Inc.
Zapraszamy do zapoznania się z relacją z przekazania oryginalnego egzemplarza dzieła P.E. Strzeleckiego „The Physical Description of News South Wales and Van Diemen’s Land” wydanego w 1845 roku w Londynie i obejrzenia bogatej relacji fotograficznej z wystawy w portalu "Pulsu Polonii":
http://www.zrobtosam.com/PulsPol/Puls3/index.php?sekcja=1&arty_id=21880 Artykuł z marca br. A Gift to the Man From Snowy River Museum
http://www.zrobtosam.com/PulsPol/Puls3/index.php?sekcja=1&arty_id=22292 Link do 2 fotoalbumów z uroczystości w Corryong
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: korespondencja dla PAI - Puls Polonii
zdjęcie główne: Family Photo – w dniu przekazania mapy 6 października br – zdjęcie zbiorowe / Fot. Bogumiła Filip
NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.