SWP

   Nowa Zelandia 2022-10-30 Festiwal Days of Ice 2022

W dniach 29 września – 10 października miał miejsce w Christchurch festiwal antarktyczny Days of Ice. Corocznie rozpoczyna on sezon antarktyczny w Nowej Zelandii.

Podczas tegorocznej edycji na festiwalu Ambasada RP w Wellingtonie, zaprosiła do udziału w festiwalu polską polarniczkę, prof. Monikę Kusiak (Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk). Na początku tego roku prof. Kusiak wraz z prof. Markiem Lewandowskim (szefem wyprawy), dr Adamem Nawrotem i prof. Wojciechem Milochem wzięli udział w IV Polskiej Ekspedycji Badawczej Antarktyki do Stacji Dobrowolskiego. Celem wyprawy była reaktywacja nieużywanej od 42 lat stacji badawczej.

Pobyt prof. Kusiak w Christchurch nie byłyby możliwy bez wsparcia miejscowej Polonii, w szczególności pp. Doroty Szymańskiej-Prokop i Tomasza Prokopa z Fundacji „Between the Waters”. Polonia była również obecna podczas wykładu prof. Kusiak w bibliotece publicznej Turanga na temat Oazy Bungera i planów reaktywacji znajdującej się tam stacji badawczej. Podczas wykładu przedstawione zostały także pozostałe polskie stacje badawcze (Hornsund na Spitzbergenie oraz stacja im. Arctowskiego w Antarktyce Zachodniej).

Jednym z głównych wydarzeń podczas Days of Ice 2022 było otwarcie wystawy „Kobiety w nauce polarnej”. Wystawa prezentowała osiągnięcia 12 współczesnych polarniczek, w tym prof. Moniki Kusiak. „Honorowym patronem” wystawy była Maria Curie- Skłodowska. Otwarcia wystawy dokonał Polski Konsul w Christchurch Winsome Dormer oraz Burmistrz Miasta Christchurch, Lianne Dalziel.


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: Ambasada RP w Nowej Zelandii / fot. Between The Waters i Ambasada RPNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH
ODWIEDZIŁO NAS 13543366 OSÓB

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów