SWP





   Ukraina


 2022-11-03     SERWIS SPECJALNY PAI Wystawa „Mamo, ja nie chcę wojny”

Na dziedzińcu Lwowskiego Narodowego Uniwersytetu Medycznego im. Daniela Halickiego Konsulat Generalny RP we Lwowie zaprezentował niezwykle przejmujące rysowane przez dzieci świadectwa wojny. Wystawa połączyła rysunki z dwóch wojen – te historyczne, polskich dzieci z roku 1946, będące zapisem ich przeżyć z czasu II wojny światowej i okupacji niemieckiej 1939–1945, przechowywane w Archiwum Akt Nowych w Warszawie w zespole Ministerstwa Oświaty z lat 1945–1966 oraz współczesne rysunki dzieci ukraińskich, związane z wojną tocząca się obecnie w Ukrainie, gromadzone na portalu „Mom I see war”.

– Widzimy wojnę w oczach dziecka w taki sposób, jak ona jest bezpośrednio widziana – powiedziała pod czas otwarcia wystawy Eliza Dzwonkiewicz, konsul generalny RP we Lwowie. – To, czego dzieci doświadczają, czego się boją, co sobie wyobrażają. Najważniejsze też jest to, że tego wszystkiego doświadczyły. Ta wystawa daje nam, dorosłym, bardzo dużo do myślenia, dlatego że tutaj jest pokazany ten właśnie najbardziej dosłowny wymiar wojny. Tylko że dzieci nie widzą tego tła politycznego, o którym my wiemy.

– Myślę, że to doświadczenie pokazuje, o ile ważna jest polityka historyczna w szkole, żeby znowu wychowywać młodzież i dzieci na to, że wojna nie jest czymś romantycznym, że wojna nie jest dobrem – powiedział Ihor Medwid, pełniący obowiązki dyrektora Narodowego Muzeum Iwana Franki we Lwowie, które wsparło wystawę. – Tak, musimy walczyć. Musimy być przygotowani do każdej wojny. Ale tylko nie wychowujmy młodzieży z pozycji, że wojna jest czymś pięknym i heroicznym.


Tekst: Artur Żak / Nowy Kurier Galicyjski
fot. Aleksander Kuśnierz / Nowy Kurier Galicyjski


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: Nowy Kurier Galicyjski


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ



Kopiowanie materiału z portalu PAI jest zabronione

Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.



SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH



PORTAL WYŚWIETLONO 15 244 146 RAZY





Projekt w 2023 roku dofinansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów





×