SWP

   Ukraina


 2022-11-08     SERWIS SPECJALNY PAI Marian Matusz - Polak z Mościsk zginął w obronie Ukrainy

3 listopada w Mościskach odbył się pogrzeb ukraińskiego żołnierza Mariana Matusza, miejscowego Polaka, który 17 września br. poległ podczas wojny z rosyjskim najeźdźcą. Uroczystości pogrzebowej przewodniczył arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski.

– Jezus Chrystus powiedział, że nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich – zaznaczył hierarcha. – Te słowa dziś wymawiamy nad trumną żołnierza, który wrócił do swojej rodzinnej miejscowości jako obrońca i bohater Ojczyzny, w tym także swoich przyjaciół. Z ogromną wdzięcznością i modlitwą odprowadzamy Mariana do Niebieskiej Ojczyzny i prosimy Boga, żeby przyjął go w Swoje Miłosierne Ojcowskie ramiona. „Nie umiera ten, kto pozostaje w sercach ludzi”. Więc niech pozostanie Marian w naszej pamięci. Ofiarujmy tę Eucharystię w intencji daru zbawienia dla niego, aby przez nią Pan otworzył dla niego bramy raju.

Homilię wygłosił ks. Władysław Derunow, proboszcz parafii Narodzenia św. Jana Chrzciciela. Wspomniał, że śp. Marian Matusz urodził się w 1989 roku. Był w tej świątyni ministrantem. Po studiach na Uniwersytecie Pedagogicznym w Drohobyczu wstąpił do ukraińskiej Straży Granicznej. To była już jego druga wyprawa na front. W 2014 roku brał udział w Operacji Antyterrorystycznej na Wschodzie Ukrainy. Po wybuchu wielkiej wojny został ponownie zmobilizowany.

Oddać hołd żołnierzowi, który ofiarował swoje życie za wolność Ukrainy, przybyli przedstawiciele władz Mościsk, przedstawiciel konsula generalnego RP we Lwowie, parafianie i towarzysze ze służby wojskowej, uczniowie szkoły polskiej oraz mieszkańcy miasteczka. Podczas przemarszu konduktu pogrzebowego ludzie na kolanach z flagami Polski i Ukrainy w rękach żegnali bohatera.

– Marian był bardzo dobrym chłopcem i bardzo dobrym sąsiadem – powiedziała dziennikarzowi Kuriera Janina Olech. – Należał do naszej rodziny. Z moją córką chodził też do jednej klasy. Gdy w szkole był ostatni dzwonek, to za rękę w parze szli razem. Jego mama to moja kuzynka. Spokojny był chłopiec. Wojskowym był. Ostatni raz myśmy go widzieli, jak wracał z kościoła. Taki uśmiechnięty, jeszcze uśmiechnął się do nas. Grzeczny chłopiec był. Bardzo dobry był Marian. Bronił Ukrainy i Polski, Europy – wszystkich bronił.

Mariana Kurak, krewna żołnierza dodała, że jej mąż był z nim w kontakcie.

– Zawsze pisał do niego i do rodziców, że wszystko w porządku, że jest dobrze – zaznaczyła. – 16 września kontaktował się jeszcze z rodzicami, a 17, w sobotę dali nam znać, że zginął podczas misji bojowej.

Marian Matusz został pochowany na cmentarzu w Mościskach.

– To już kolejny pogrzeb naszego wiernego obrządku rzymskokatolickiego, Polaka, który tutaj mieszkał i bronił swego kraju przed najeźdźcą, przed Rosjanami – powiedział dziennikarzowi Kuriera arcybiskup Mieczysław Mokrzycki. – Dziś tym wiernym był Marian, który w Mościskach urodził się, który tutaj wychowywał się, dojrzewał także w naszej wierze katolickiej, w tradycji naszych ojców. I oddał swoje życie broniąc każdego człowieka żyjącego na tych ziemiach. Jesteśmy mu bardzo wdzięczni za tę postawę wierności, za ten wielki heroizm. Bo dzięki niemu możemy w dalszym ciągu żyć tą nadzieją, że wkrótce odzyskamy upragniony pokój i radość w codziennym życiu. Dziękuję wszystkim wiernym, mieszkańcom Mościsk oraz kapłanom za tak liczny udział w pogrzebie. Za świadectwo i wiary, i wdzięczności za jego życie, złożone na ołtarzu Ojczyzny. Dziękuję także Konsulatowi Generalnemu RP we Lwowie za obecność i łączność z nami.


Tekst i fot. Konstanty Czawaga / Nowy Kurier Galicyjski


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: Nowy Kurier Galicyjski


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄKopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHPORTAL WYŚWIETLONO 14635412 RAZY

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów×