SWP

   Tajlandia 2022-11-22 V Dyktando w Tajlandii dla Dorosłych i Młodzieży

W sobotę, 12 listopada 2022 r., z okazji Dnia Niepodległości w siedzibie Ambasady RP w Bangkoku uczestnicy V Dyktanda w Tajlandii dla Dorosłych i Młodzieży mogli dowiedzieć się więcej o Marii Konopnickiej i historii krasnoludków.

Zapraszamy do zapoznania się z tekstem dyktanda.


Jak cień chyżo, jak cień cicho


Maria Konopnicka przeszła do historii jako autorka baśni „O krasnoludkach i sierotce Marysi”, a my, na wpół dorośli, wciąż pamiętamy ich przygody. Dobrze, że podczas czytania nie trzeba się było obawiać, że pokrzewka pożre krasnoludki. Otóż chętniej schrupie ona czarcikęs, a na nie nie ma ni ździebka chęci.

Wyobraźcież sobie szczeżuję wielką, co ma niby-nóżkę i macha nią szuru-buru i krętu-wętu… Nie najlepiej wróżyłoby to krasnoludkom.

Nicnierobienie, niechby i wyważone, z rzadka jest chwalebne, dlatego niepoddające się mu krasnoludki imały się różnych zajęć. Rach-ciach i w półbrzasku, w rześkiej mżawce docierały do lasu znajdującego się na obrzeżach. Nieraz w chaszcze czmychnęły en bloc. Wszak, by przechytrzyć bekasa, w trzcinie trzeba było żwawo pomykać. Nie śmichy-chichy to, nie przelewki, więc żwawo pierzchały.

Niezaprzeczalnie można stwierdzić, że Konopnicka wielkim talentem była obdarzona, o którym Henryk Sienkiewicz pisał, że: „prześwieca przez wiersze jak promienie świtu przez mgłę”. Najważniejsze jednak, że utwierdziła nas w przekonaniu, że:

„Myślcie sobie, jak tam chcecie.
A ja przecież wam powiadam:
Krasnoludki są na świecie”.


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: govNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH
ODWIEDZIŁO NAS 13543404 OSÓB

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów