SWP

   USA


 2022-11-24 30-lecie Polskiej Szkoły im. Trójcy Świętej w Chicago

To już 30 lat, jak Polska Szkoła im. Trójcy Świętej uczy, bawi i wychowuje, stawiając na pierwszym miejscu dobro uczniów oraz ich rozwój intelektualny i duchowy.

Z okazji 30-lecia szkoły w sali bankietowej Avalon odbyła się jesienna zabawa charytatywna pod hasłem “Poznajmy się”. Na bal przybyło wielu gości, wśród których byli nauczyciele, rodzice i przyjaciele Polskiej Szkoły im. Trójcy Świętej.

Polska Szkoła im. Trójcy Świętej w Chicago funkcjonuje od roku 1992. Została utworzona pod patronatem Polskiej Misji Duszpasterskiej. Prezydentem Szkoły jest Dyrektor Polskiej Misji Duszpasterskiej – ks. Andrzej Totzke. Dyrektorem jest pani Maria Baran, a funkcję prezesa zarządu sprawuje pani Agnieszka Bastrzyk.

Uczniowie szkoły to laureaci wielu konkursów międzyszkolnych, organizowanych nie tylko w Chicago, ale również w Kanadzie i w Polsce. Od 2006 roku placówka posiada akredytację Illinois State Board of Education.

Życie szkoły wzbogacają liczne wydarzenia, które są nie tylko okazją do wspólnego świętowania, ale również do pokazania ducha polskości i przynależności do tradycji i kultury przodków: ślubowanie klas pierwszych, szkolne i klasowe Wigilie, przedstawienia jasełkowe, zabawa karnawałowa dla dzieci, akademie z okazji rocznic narodowych, Dzień Matki, udział w paradzie Święta Konstytucji 3 maja. Od kilku lat w marcu organizowany jest konkurs "Mistrz ortografii”. Uczniowie szkoły bawią się na piknikach szkolnym i parafialnym. Na tym ostatnim maturzyści rozgrywają mecze siatkówki o Puchar Proboszcza, a grono nauczycielskie przygotowuje atrakcje dla dzieci, między innymi gry zręcznościowe, malowanie twarzy, kawiarenkę z pysznymi ciastkami i kącik gier planszowych.

W szkole znajduje się biblioteka z ponad 10 tys. książek dla dzieci i dorosłych. Dzięki temu, że placówka została wybrana jako jedna ze 100 bibliotek na świecie do projektu realizowanego przez Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej, księgozbiór w 2019 roku powiększył się o 100 pozycji. Od kilku lat ogromną popularnością wśród uczniów cieszy się sekcja szachów i kółko plastyczne. Przy parafii Świętej Trójcy działa Zespół Pieśni i Tańca „Lajkonik”, którego tancerze to w ogromnej większości uczniowie i absolwenci szkoły. Szkoła nawiązała współpracę z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, w wyniku czego uczniowie klasy maturalnej przystąpili do egzaminu certyfikatowego z języka polskiego jako obcego.

W funkcjonowanie placówki angażują się również rodzice. Dbają o bezpieczeństwo na terenie budynku pełniąc dyżury przy wejściu do szkoły i na jej terenie, prowadzą sklepik i kawiarenkę. Zarząd szkoły nie tylko wspiera finansowo placówkę, ale również patronuje inicjatywom nauczycieli, którzy dbają o jak najlepszy proces kształcenia uczniów.

W tym roku Polska Szkoła im. Trójcy Świętej obchodzi 30-lecie swego istnienia. Z tej okazji odbył się Międzyszkolny Konkurs Plastyczny pod hasłem „Piękna nasza Polska cała w oczach polonijnego ucznia”. W kalendarzu jubileuszowym wpisana jest jeszcze uroczysta msza św. oraz okolicznościowy brunch. Mury placówki opuściło w ciągu 30 lat setki absolwentów – dumnych ze swego pochodzenia ambasadorów polskiej kultury i tradycji. Jubileusz jest więc okazją do wyrażenia uznania za dotychczasowe osiągniecia szkoły oraz wytrwałą pracę w kształtowanie wiedzy i systemu wartości młodych ludzi. Życzymy szkole dalszego wspaniałego rozwoju i kolejnych jubileuszy.

Polska Szkoła im. Trójcy Świętej uczy, bawi i wychowuje, stawiając na pierwszym miejscu dobro uczniów oraz ich rozwój intelektualny i duchowy. „Trójcowo wychowuje intelektualnie i duchowo od 1992 r.”


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: Tygodnik Program


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄKopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHPORTAL WYŚWIETLONO 14635226 RAZY

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów×