SWP

   Dania 2022-11-25 Literatura i kultura dawna w dydaktyce polonijnej

W ostatni weekend w kościele św. Augustyna w Kopenhadze odbyły się dwudniowe warsztaty dydaktyczne zorganizowane przez Towarzystwo Krzewienia Oświaty Polskiej im. A. Sokólskiego w Danii pod przewodnictwem Pani Haliny Dudzicz, przy wsparciu Ambasady RP w Kopenhadze.

Wydarzenie poświęcono pamięci śp. Romana Miedzianogóry, założycielowi TKOP, wybitnemu działaczowi polonijnemu i przyjacielowi dzieci.

Uczestnicy wzięli udział w multimedialnej lekcji o pochodzeniu języka polskiego oraz w warsztatach tworzenia ozdób dla dam dworu, przygotowywania potraw staropolskich i mielenia mąki. Dziewczynki prezentowały się w sukniach z epoki średniowiecza i renesansu, a chłopcy składali rycerską przysięgę, ślubując wierność królowi i wybrankom serca.

Kucharz Dominik wyjaśnił, skąd wzięło się słowo podpłomyk i z którego zboża powstała mąka orkiszowa.

Kolejny dzień obfitował w wydarzenia artystyczne takie, jak m. in. wspólne odśpiewanie „Bogurodzicy”, mini recital pieśni renesansowych czy recytacje utworów Jana Kochanowskiego.

Wśród gości znaleźli się również nauczyciele i uczniowie szkół polskich ze Szwecji i Norwegii, a nawet z Wielkiej Brytanii.

Dziękujemy Towarzystwu Krzewienia Oświaty Polskiej i wszystkim osobom zaangażowanym za zorganizowanie arcyciekawego i barwnego wydarzenia! - napisano na profilu Ambasady RP w Kopenhadze.


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: Ambasada RP w KopenhadzeNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH
ODWIEDZIŁO NAS 13543205 OSÓB

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów