SWP

   Uzbekistan 2022-11-28 ZAPRASZAMY, PRZYZYWAMY, WSPOMINAMY

W listopadowy wieczór, w roku poświęconym polskiemu romantyzmowi, swoje podwoje dla uczących się języka polskiego przy Stowarzyszeniu Świetlica Polska otworzyła Ambasada RP w Taszkencie.

Pretekstem do spotkania była realizacja projektu finansowanego ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022 za pośrednictwem Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.

Na początku przedstawiono jedną z najstarszych słowiańskich tradycji, jaką były dziady. Słowa dramatu Mickiewicza wybrzmiały w magicznym blasku świec, ceremonii ognia i przy dźwiękach tajemniczej muzyki. Publiczność zachwyciła się kunsztem aktorskim młodzieży polonijnej i dwojgiem pracowników ambasady, a oklaskiwali ich m.in. Radosław Gruk Ambasador RP w Uzbekistanie wraz z Małżonką, Attaché Obrony przy Ambasadzie RP płk Tomasz Kuczko z Żoną, Konsul RP Piotr Matusiak i Wicekonsul Mariusz Szydłowski z Małżonkami oraz duża grupa Polonii.


PAI


Kończąca „Dziady cz.II” fraza: „Czas przypomnieć ojców dzieje” stała się łącznikiem do drugiej części spotkania, w czasie którego przedstawicielki Polonii: Tatiana Mochorewa, Irena Wachabowa, Oksana Zakrzewska opowiedziały o losach swych przodków. Jedna z relacjonujących podsumowała prezentację: Historia Polaków w Środkowej Azji liczy prawie półtora stulecia. W tej bezkresnej, egzotycznej przestrzeni życie Polaków było różne. Jedni tęsknili za ojczyzną, zachowali ducha narodowego i wiarę katolicką, inni szybko przywykali do nowego miejsca i zapominali język dziadów i ojców.

Nad całością przedsięwzięcia czuwali: Agnieszka Mikulec nauczycielka skierowana przez ORPEG do pracy dydaktycznej w Uzbekistanie i Oleg Skuridin Prezes Stowarzyszenia Świetlica Polska.


Agnieszka Mikulec
nauczycielka skierowana przez ORPEG
Fotografie: Daniel Sditanow, Anastazja Kozłowa


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: korespondencja dla PAINAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH
ODWIEDZIŁO NAS 13702598 OSÓB

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów