SWP

   Rosja 2022-11-28 Narodowe Święto Niepodległości w Moskwie

13 listopada 2022 r. w Kurii Katedry pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Moskwie odbył się uroczysty koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości organizowany przez Moskiewską Narodowo-Kulturalną Autonomię Polaków „Dom Polski ”.

Honorowymi gośćmi koncertu byli radca Ambasady RP w Moskwie Jacek Śladewski, kierownik Wydziału Konsularnego i Polonii Ambasady RP w Moskwie Sławomir Łuczak, prezes Kongresu Polaków w Rosji Halina Subotowicz-Romanowa, prezes Narodowo-Kulturalnego Centrum „Dom Polski” na Kamczatce Helena Radomska. Na uroczystości przybyło liczne grono Polonii moskiewskiej.

Wydarzenie przybrało formę wieczoru patriotycznego z komponentem historycznym, poetyckim i muzycznym.

Koncert otworzył radca Jacek Śladewski, który wygłosił przemówienie w imieniu ambasadora RP w Rosji Krzysztofa Krajewskiego. Przekazał najlepsze życzenia z okazji Święta, podkreślił wagę pielęgnowania języka polskiego, tradycji i kultury narodowej a także wyraził słowa uznania i podziękowania dla wszystkich rodaków w Rosji, którzy pomimo przeciwności i utrudnień trwają w polskości i pozostają jej wierni. Przypomniał, że w 12 listopada br. w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie miał miejsce pochówek trzech prezydentów RP na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zalewskiego i Stanisława Ostrowskiego.

Bogaty program koncertu obejmował prelekcję na temat osoby Józefa Wybickiego, który został wybrany przez Sejm na jednego z patronów 2022 r., występ zespołu folklorystycznego „Baśki” i przedstawicieli Polonii z repertuarem polskich pieśni patriotycznych, a także recytacje wierszy zarówno w języku polskim, jak i rosyjskim. Na podkreślenie zasługuje zaangażowanie przedstawicieli najmłodszego pokolenia Polonii, którzy bez tremy recytowali klasykę polskiej poezji patriotycznej, dowodząc, iż doskonale wiedzą , kim jest „Polak mały” i „jaki jest jego znak”.


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: Kongres Polaków w RosjiNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH
ODWIEDZIŁO NAS 13702732 OSÓB

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów