Kultura jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na kształtowanie tożsamości narodowej. Jest to również najskuteczniejsza forma promocji Polski i jej dziedzictwa narodowego wśród środowisk polskich w kraju zamieszkania. Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” od wielu lat inicjuje i wspiera przedsięwzięcia, których celem jest wzmocnienie poczucia przynależności do narodu polskiego, popularyzacja kultury polskiej oraz propagowanie dorobku środowisk polskich na Litwie. W tym roku w ramach zadania „Wydarzenia - wsparcie przedsięwzięć cyklicznych realizowanych przez środowiska polskie na Litwie” odbyły się następujące przedsięwzięcia:
Wydarzenia cyklicznych organizowane w rejonie solecznickim, promujące polską tradycję ziemi solecznickiej - Noc Świętojańska w Jaszunach, Dożynki w Solecznikach.
Cykliczne przedsięwzięcia promujące polską kulturę i tradycje w rejonie trockim - Koncert kolęd „Do Betlejem”, Zlot turystyczno-wypoczynkowy „Uśmiech lata”, Święto pierwszoklasisty i Obchody Święta Niepodległości Polski .
Obchody Światowego Dnia Polonii i Polaków za granicą.
W ramach przedsięwzięcia została zorganizowana Parada Polskości z okazji Dnia Polonii i Polaków za granicą oraz rocznicy Konstytucji 3. Maja. W uroczystościach wzięła udział kilkunastotysięczna rzesza litewskich Polaków, która z polskimi symbolami narodowymi - z biało-czerwoną flagą przeszli głównymi ulicami Wilna. Od Placu Niepodległości zebrani wyruszyli do Ostrej Bramy gdzie uczestniczyli we Mszy św.
Kiermasz Rzemiosła Tradycyjnego poprzedzone warsztatami rzemiosła tradycyjnego dla młodzieży.
Kiermasz został poprzedzony trzydniowymi warsztatami dla dzieci i młodzieży, którzy pod okiem certyfikowanych rzemieślników zgłębiali tajniki zanikających zawodów: kowalstwa, wyrobów skórzanych, wicia palm, ceramiki, wyrobu świec z pszczelego wosku, mydła i wypieku chleba. Warsztaty zakończone zostały organizowanym cyklicznie kiermaszem rzemiosła tradycyjnego.
W roku bieżącym środki finansowe KPRM w ramach zadania "Wydarzenia - wsparcie przedsięwzięć cyklicznych realizowanych przez środowiska polskie na Litwie" przeznaczone były na organizację wydarzeń popularyzujących polską kulturę, wiedzę o Polsce i wybitnych Polakach oraz propagujących dorobek środowisk polonijnych.
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.