SWP

   Polska


 2023-01-24 JAN BAGIEŃSKI

Wybitny polski architekt, wykładowca Politechniki Lwowskiej którego prace zmieniły wiele zakątków Lwowa zwykł mawiać na przekór modom „Architektura epoki odrodzenia jest dla nas najbardziej bliska i zrozumiała. Pojawienie się nowych idei, odkrycia Kopernika, nowe poglądy na życie, na świat i człowieka dają możliwość również architekturze stworzyć nowe idee i wielkie dzielą”

Za swe twórcze credo przyjął Bagieński słowa Bażenowa: „Piękno i korzyści są nierozdzielne”. Znalazło ono wykładnię zarówno w praktyce, jak i w licznych rozważaniach teoretycznych architekta na temat procesu tworzenia. Analizując później nowe prądy w architekturze, które zjawiły się na Zachodzie po I wojnie światowej, J. Bagieński pisał: „wszystko mówi o wygodach, czystości, świetle, praktyczności; architektury nie ma, jest sztuka budowy. Nikt nie mówi o duszy człowieka czy duszy domu. Buduje się bezduszne domy, całe bezduszne ulice, nudne, ale niezwykle praktyczne i czyste. Więc co to jest mieszkalny dom z wielu mieszkaniami? To jest przestrzeń, w której mieszka kilka rodzin ”

Więcej o naszym wybitnym architekcie w dziale historia-kultura Polonijnej Agencji Informacyjnej.


Jan Bagieński w DZIALE HISTORIA-KULTURA PAI
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

POLECAMY TAKŻE


Fatal error: Uncaught exception 'PDOException' with message 'SQLSTATE[42000]: Syntax error or access violation: 1064 You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'order by element_6 DESC , element_24 DESC LIMIT 0,4' at line 9' in /pai_wiadomosci.php:173 Stack trace: #0 /pai_wiadomosci.php(173): PDOStatement->execute() #1 {main} thrown in /pai_wiadomosci.php on line 173