SWP

   USA 2023-01-25 Wieczór ze sztuką, muzyką i tańcem

Z przytupem odbyła się inauguracja działalności kulturalno-oświatowej w Centrum Polsko-Słowiańskim na Greenpoincie. W Galerii CP-S przy Kent Street gości powitali 14 stycznia Bożena Konkiel, sekretarz, i Marian Żak, prezes CP-S.

Gospodarze przy okazji zaprosili do wzięcia udziału w loterii (można było wygrać bilet lotniczy do Polski), z której dochód przeznaczony zostanie na stypendia dla uzdolnionej młodzieży polonijnej. W ubiegłym roku stypendia z tej instytucji otrzymało 13 studentów.

WERNISAŻ JERZEGO KUBINY

Tego wieczoru swoją artystyczną obecność, po kilkuletniej przerwie, zaznaczył znany artysta Jerzy Kubina. Twórca zaprezentował swoje prace z ostatnich 5 lat, wykorzystując całą możliwą przestrzeń galerii. Na wernisaż przybyło wielu znanych artystów i koneserów sztuki oraz przyjaciół artysty.


PAI

Fragment wystawy prac Jerzego Kubiny


Jerzy Kubina ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie w 1987 r. ze specjalnością malarstwo. W rozmowie ciekawie wspominał tamten czas, bo był to okres nie tylko jego edukacji artystycznej, ale także czas przemian społeczno-politycznych w Polsce i Europie Wschodniej. Jak stwierdził artysta, ten burzliwy okres przemian i walki o wolność wywarł ogromny wpływ na niego i jego twórczość. Pan Jerzy zaznaczył, że ostatnie pięć lat było również bardzo burzliwe dla niego i dla wszystkich społeczeństw na świecie.

W lokalnych amerykańskich mediach napisano, że „Jerzy Kubina wykorzystuje szereg technik do tworzenia warstw, struktury i przejrzystości w swojej pracy… Nieustanie rzuca sobie wyzwania, by odkryć coś ekscytującego, zawsze szuka nowych technik, by wyrazić emocje”.


PAI

Od lewej: Katarzyna Musiał, Marian Żak i Hugo-Andres Larenas


FUEGO FLAMENCO – OGIEŃ FLAMENCO

W części muzycznej wieczoru wystąpił duet z zespołu Ogień Flamenco: Katarzyna Musiał – fortepian i Hugo-Andres Larenas – gitara i cajón drum (bęben). Artyści w wyjątkowy sposób połączyli tradycję flamenco z muzyką latynoamerykańską. Program składał się z utworów największych kompozytorów z Hiszpanii, Kuby, Wenezueli, Argentyny, a także Brazylii. W trakcie muzycznych prezentacji pianistka kilkakrotnie ogniście zatańczyła w rytmie flamenco.


PAI

Jerzy Kubina chętnie pozował do pamiątkowych fotografii na tle swoich obrazów


Katarzyna Musiał to polsko-kanadyjska pianistka, uznawana za wielki talent, obdarzona zdumiewającą techniką interpretacyjną. Występowała w Ameryce Północnej, Europie, Azji i Afryce. Zdobyła pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Bradshaw & Buono w Nowym Jorku. Jest także laureatką Międzynarodowego Konkursu Kameralnego im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie oraz zdobywczynią wielu nagród i wyróżnień w Kanadzie. Występowała na Festiwalu Chopinowskim w Mariańskich Łaźniach, na Festival Octobre Musical w Tunisie, Festival Musicale delle Nazioni w Rzymie oraz Międzynarodowym Festiwalu Chopin i Przyjaciele w Nowym Jorku.


PAI

Marian Żak i Jerzy Kubina


Hugo-Andres Larenas jest kanadyjskim kompozytorem, aranżerem, nauczycielem gry na gitarze. Już wieku 17 lat rozpoczął studia muzyczne. Uzyskał tytuł magistra w dziedzinie performatyki na Uniwersytecie w Montrealu. W 2006 roku wygrał pierwszą edycję Grand Prix de Gitara w Montrealu.


PAI

Marian Żak i Bożena Konkiel przekazali bilet lotniczy Magdalenie Zawadzkiej, która na loterii wygrała bilet do Polski


Wieczór w Centrum Polsko-Słowiańskim znakomicie poprowadził Jakub Polaczyk, utalentowany muzyk i kompozytor oraz pedagog. Publiczność entuzjastycznie przyjęła artystów. Muzycy bisowali, był kuluarowy czas na rozmowy i oczywiście wspólne zdjęcia. Pegaz znów powrócił do CP-S.


Tekst i zdjęcia: Elżbieta Popławska

Zdjęcie główne: Prezes CP-S Marian Żak i sekretarz Bożena Konkiel


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: Nowy DziennikNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH
ODWIEDZIŁO NAS 13702597 OSÓB

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów