SWP

   Maroko


 2023-01-25 Mural poświęcony majorowi Mieczysławowi Słowikowskiemu

W Maroku odsłonięto mural z postacią szefa polskiej ekspozytury wywiadu w Afryce Północnej majora Mieczysława Słowikowskiego ps. „Rygor”, dzięki któremu możliwe było lądowanie wojsk alianckich w Afryce Północnej w 1942 roku. 35 metrowy mural powstał z inspiracji Ambasady RP w Rabacie i znajduje się na budynku w centrum Kenitry, ok. 40 km od Rabatu. Wykonano go w grudniu ubiegłego roku i uzupełniony jest mapą miejsc lądowania Amerykanów oraz Brytyjczyków i zdjęciem z Konferencji w Anfie (Casablance) ze stycznia 1943 roku przedstawiającym sułtana Mohammeda V, przyszłego króla Maroka, prezydenta USA Roosevelta oraz premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla.

Stworzona przez Słowikowskiego polska siatka wywiadowcza działająca w czasie II wojny światowej na terenie północno-zachodniej Afryki nosiła nazwę „Agencja Afryka”. W ramach jej działalności major zwerbował ponad 200 agentów, w większości Francuzów i przekazał Brytyjczykom i Amerykanom ponad 1200 raportów o sytuacji w Maroku i Algierii, będących wówczas pod francuskim panowaniem kolaboranckiego rządu w Vichy. Nasz agent działał w północnej Afryce pod przykrywką biznesmena i właściciela m.in. fabryki płatków owsianych w Algierii i konserw z sardynkami w Maroku. Miał również hodowle świń.

Mieczysław „Rygor” Słowikowski był oficerem dyplomowanym piechoty Polskich Sił Zbrojnych. Dzięki przekazywanym informacjom wywiadowczym alianci bez większych strat przeprowadzili operację „Torch” - w której brał udział m.in. polski niszczyciel ORP „Błyskawica” i zajęli pozycje wyjściowe do ataku na operujące w Libii jednostki niemieckiego Afrika Korps. Operacja umożliwiła wyparcie Niemców i Włochów z Afryki Północnej, a następnie dokonanie desantu na Sycylii i na Półwyspie Apenińskim.

Za wkład w operację „Torch” Słowikowski został odznaczony w 1943 roku wysokim amerykańskim odznaczeniem „Legion of Merit”. Kulisy wydarzeń możemy poznać dzięki książce Słowikowski „W tajnej służbie. Jak polski wywiad dał aliantom zwycięstwo w Afryce Północnej", wydanej w 1977 roku w Londynie, gdzie mieszkał do swojej śmierci w 1989 roku.

Podczas uroczystości w Kenitrze odsłonięcia muralu dokonali wspólnie Ambasador RP w Maroku Krzysztof Karwowski, z którego inspiracji powstał mural, ambasador USA w Maroku Puneet Talwar, ambasador Wielkiej Brytanii w Maroku Simon Martin, a także przedstawiciele władz marokańskich: wysoki komisarz ds. kombatantów i byłych członków armii wyzwolenia Mustapha El Ktiri, a także gubernator prowincji Kenitra Fouad M'Hamdi oraz przedstawiciele attachatów wojskowych wymienionych krajów. Pomysłodawcami upamiętnienia majora Słowikowskiego w formie muralu była artystka Ewa Potocka oraz Maciej Jastrzębski, były pracownik Ambasady RP w Rabacie. Mural powstał we współpracy z ambasadą USA w Rabacie oraz władzami Wilayatu Regionu Rabat-Salé-Kénitra oraz władzami miejskimi Kenitry.

MIECZYSŁAW SŁOWIKOWSKI

Mieczysław Słowikowski (1896-1989) w latach 1915-1917 należał do Polskiej Organizacji Wojskowej, a od 1918 r. do Wojska Polskiego. Walczył w wojnie polsko-bolszewickiej w 36. Pułku Piechoty Legii Akademickiej. W 1925 r. ukończył Wyższą Szkołę Wojenną. Po zakończeniu studiów został przydzielony do Oddziału IV Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. W latach 1937-1939 r. był kierownikiem placówki zagranicznej Oddziału II SG WP w konsulacie w Kijowie. Po wybuchu wojny przedostał się do Francji, gdzie pracował w Oddziale II Sztabu Naczelnego Wodza w Paryżu. Po upadku Francji organizował ewakuację polskich żołnierzy oraz wywiad na południu kraju. W latach 1941-1944 r. pełnił funkcję szefa Ekspozytury Oddziału II w Afryce Północnej z siedzibą w Algierze i przybrał pseudonim Rygor. Po zajęciu Afryki Północnej przez aliantów był szefem Oddziału II Inspektoratu Zarządu Wojskowego w Londynie. Został zdemobilizowany w 1947 r. Osiadł w Londynie, gdzie spędził resztę życia. Za swe zasługi otrzymał wiele odznaczeń: Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Niepodległości, Krzyż Walecznych, Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami, Srebrny Krzyż Zasługi, brytyjski Order of the British Empire, amerykański Legion of Merit.


Oficer przedwojennej „Dwójki” po klęsce Francji z własnej inicjatywy organizuje świetnie działające szlaki przerzutowe dla polskich żołnierzy chcących kontynuować walkę w Anglii. Od maja 1941 do września 1944 r. Mieczysław Słowikowski jest szefem ekspozytury polskiego wywiadu w Afryce Północnej, gdzie współpracuje m.in. z majorem Ciężkim, członkiem zespołu, który złamał szyfry Enigmy. Pod przykrywką zamożnego biznesmena prowadzi śmiertelnie niebezpieczną grę z władzami Vichy i niemieckimi tajnymi służbami. Wraz ze swymi agentami zbiera informacje, które okazały się kluczowe dla sukcesu operacji „Torch” – lądowania aliantów w Afryce Północnej 8 listopada 1942 r.

W ocenie Londynu major Słowikowski stworzył najważniejszą i najlepiej zorganizowaną z ekspozytur polskiego wywiadu w okresie II wojny światowej. Mimo że w czasie wojny Amerykanie i Anglicy przyznali „Rygorowi” wysokie odznaczenia, przez dziesiątki lat jego osiągnięcia przypisywali własnym służbom, a sam bohater - uznany w komunistycznej Polsce za zdrajcę - zmarł w zapomnieniu jako londyński emigrant.


Mieczysław Zygfryd Słowikowski w DZIALE HISTORIA-KULTURA PAI
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

POLECAMY TAKŻE


Fatal error: Uncaught exception 'PDOException' with message 'SQLSTATE[42000]: Syntax error or access violation: 1064 You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'order by element_6 DESC , element_24 DESC LIMIT 0,4' at line 9' in /pai_wiadomosci.php:154 Stack trace: #0 /pai_wiadomosci.php(154): PDOStatement->execute() #1 {main} thrown in /pai_wiadomosci.php on line 154