SWP

   Łotwa


 2023-01-31 Spotkanie z łotewskimi Polakami

Prezydent RP Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser–Dudą spotkali się w Rydze z łotewskimi Polakami. Prezydent wręczył odznaczenia państwowe, dziękując uhonorowanym za wielki wkład pracy w budowanie relacji polsko–łotewskich oraz budowanie pamięci polskiej tradycji.

To są odznaczenia za ciężką, wieloletnią pracę, za ogromny Państwa wkład w codzienne umacnianie polsko–łotewskich relacji i za podtrzymywanie tutaj, na Łotwie polskiej tradycji, kultury – podkreślał Andrzej Duda.

Odznaczeni zostali:

za wybitne zasługi w działalności na rzecz społeczności polskiej i zachowania polskiego dziedzictwa kulturowego w Republice Łotewskiej
Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP
Arcybiskup Zbigniew Stankiewicz

za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko–łotewskich stosunków, za popularyzowanie wiedzy o historii polsko–łotewskich relacji
Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP
prof. Eriks Jekabsons

za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowiska polonijnego w Republice Łotewskiej, za promowanie polskiej kultury i tradycji narodowych
Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP
Ryszard Stankiewicz

za zasługi w działalności na rzecz środowiska polonijnego w Republice Łotewskiej
Złotym Krzyżem Zasługi
Marians Rižijs
ks. Andris Sevels

Srebrnym Krzyżem Zasługi
Olga Burowa
Mariusz Duka
Jekaterina Graholska–Krjukovska
Vanda Jelińska–Platace
Ałła Lipniagowa
Waldemar Mazurek

Prezydent wręczył również flagi RP instytucjom polonijnym. Otrzymały je: Związek Polaków na Łotwie, Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Relacji Polsko – Łotewskich „Silesia”, Polska Szkoła Średnia im. Ity Kozakiewicz w Rydze, Polskie Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego w Daugavpils, Państwowe Polskie Gimnazjum w Rezekne, Przedszkole Polskie im. Jana Platera–Gajewskiego w Daugavpils.

Mniejszość polska na Łotwie liczy ok. 45 tysięcy osób (2 %) i jest czwartą pod względem liczebności mniejszością narodową.

W wystąpieniu Prezydent wspominał wspólną historię i wskazywał, że w 1920 roku Polacy ramię w ramię z żołnierzami łotewskimi walczyli o Łatgalię po to, by ją obronić, ochronić przed Sowietami. – To były piękne dni, to były dni zwycięstwa. Potem nadeszły dni trudne, niewoli – z jednej strony, dziesięciolecia braku własnej państwowości na Łotwie – z drugiej – mówił, dodając, że udało nam się wolność odzyskać.

Dzisiaj jesteśmy razem w NATO i UE; bardzo mocno się wspieramy, zwłaszcza w tym ostatnim czasie, kiedy ten potwór ze wschodu – rosyjski znowu powstaje i wyciąga swoją drapieżną łapę, żeby zagarnąć kolejne narody. Rzucił się na naszych sąsiadów z Ukrainy – podkreślał Andrzej Duda. Zaznaczył, że Polska i Łotwa świetnie współpracują we wspieraniu Ukrainy. – Wierzę głęboko, że dzięki wspólnemu wsparciu Ukraina pokona wroga – przekonywał. Jak dodał, wierzy, że Polacy, Łotysze razem z Ukraińcami, Litwinami i Estończykami będą budować wspólną pomyślność w tej części Europy.Prezydentowi podczas wizyty na Łotwie towarzyszą Szef BPM Marcin Przydacz i Minister Małgorzata Paprocka.

Jutro – rozmowy z Prezydentem Republiki Łotewskiej Egilsem Levitsem. – To ważna wizyta. Łotwa jest naszym ważnym partnerem w Unii Europejskiej i w NATO, ale także w innych formatach – mówił przed wizytą Szef Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz. Głównym tematem rozmów będą kwestie związane z bezpieczeństwem, w tym przede wszystkim wzmocnienie wschodniej flanki NATO.


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: KPRP


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

POLECAMY TAKŻE


Fatal error: Uncaught exception 'PDOException' with message 'SQLSTATE[42000]: Syntax error or access violation: 1064 You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'order by element_6 DESC , element_24 DESC LIMIT 0,4' at line 9' in /pai_wiadomosci.php:154 Stack trace: #0 /pai_wiadomosci.php(154): PDOStatement->execute() #1 {main} thrown in /pai_wiadomosci.php on line 154