SWP

   Polska


 2023-03-18 Laureaci konkursu dla dziennikarzy polskich i polonijnych

„Odgrywacie Państwo niezwykle ważną rolę w utrzymywaniu relacji Polonii i Polaków poza granicami z krajem oraz w podtrzymywaniu ducha polskości wśród tych, którzy w ferworze codzienności zdają się go trochę zatracać” – powiedział Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki do laureatów konkursu dla dziennikarzy polskich i polonijnych o Nagrodę Marszałka Senatu.

W Senacie 14 marca 2023 r. odbyła się gala rozdania dyplomów w XVII edycji Konkursu o Nagrodę Marszałka Senatu dla Dziennikarzy Polskich i Polonijnych.

„W Senacie RP oceniamy ten konkurs jako ważny element więzi, która łączy Polonię z macierzą” – powiedział Marszałek. Dodał, że konkurs będzie kontynuowany. „W naszej Izbie bardzo doceniamy państwa prace, bo pomijając ich wysoki poziom profesjonalizmu mam sygnały z różnych środowisk polonijnych od Zachodu, od Kanady po Wschód, do Kazachstanu, że wasza praca, choć trudna, czasami prawie niemożliwa - w świetle toczącej się wojny w Ukrainie – jest przez ludzi doceniana. Dotarcie z dobrymi wieściami, z ciekawą historią, z fascynującymi losami naszych rodaków to jest rzecz absolutnie bezcenna i dlatego jesteśmy winni państwu podziękowanie i wdzięczność za to, co robicie” – mówił Marszałek.

Marszałek docenił wysoki poziom prac, które napływają do Senatu i zaznaczył, że w tym roku znalazły się wśród nich prawdziwe perełki. Pogratulował laureatom i zachęcał do dalszej pracy na rzecz podtrzymywania polskości poza granicami naszego kraju, bo, według Marszałka, jest to zadanie rozpisane na lata. „Jak jest to ważne zadanie pokazały lata zaborów, gdy tkanka narodowa przetrwała przez 123 lata mimo, że nie było państwa dzięki kultywowaniu języka, kultury, tradycji i obyczajów. Dzięki ludziom, którzy pisali ku pokrzepieniu serc i promowali polską literaturę i poezję. Państwo we współczesnych realiach jesteście jakby następcami tych kultywatorów polskiej tradycji i literatury, polskiego słowa, za co wam ogromnie dziękuję” – powiedział Marszałek.

W XVII edycji jury przyznało 4 nagrody i wyróżnienie.

Pierwszą nagrodę otrzymała Ewa Szkurłat-Adamska za reportaż radiowy pt. „Pogoń za przyszłością”, wyemitowany w Radiu Kraków. Reportaż o reaktywowanym, legendarnym klubie sportowym Pogoń Lwów i roli, jaką odegrał i odgrywa w kształtowaniu polskiej tożsamości i patriotyzmu. Reportaż ukazuje, jak wznowienie działalności tego klubu wpłynęło na odrodzenie polskości we Lwowie. Bycie klubowiczem to nie tylko sport, to dbanie o polskość, rywalizacja sportowa w koszulkach z polskimi napisami, to pamięć o tych sportowcach, którzy odeszli, dbałość o ich groby. Jak kiedyś, tak i teraz klub integruje polską młodzież we Lwowie, uczy historii Polski. Dróg do polskości jest w tym reportażu wiele, tak jak wielu jest bohaterów. W trudnych wojennych czasach klub pozwala zapomnieć o wojnie i tym samym niesie pomoc młodym uchodźcom z głębi kraju. Reportaż jest bogato ilustrowany rozmowami z członkami klubu, historykami z IPN, a także nagraniami archiwalnymi i przedwojennymi piosenkami o Lwowie.

Drugą nagrodę otrzymała Dorota Jaśkiewicz-Łebek (dziennikarka niezależna) za reportaż radiowy pt. „Impulsy albo… Gdyby nie Michał”, umieszczony na platformie internetowej (platforma streamingowa). Radiowy reportaż pokazuje poszukiwanie i odnajdywanie polskości przez Polaków na Wileńszczyźnie. Z reportażu wynika, że polskość ma się dobrze na Wileńszczyźnie. Kwitnie w Domu Kultury Polskiej w Wilnie, w działaniach Klubu Włóczęgów Wileńskich – do takiego klubu należał niegdyś Czesław Miłosz. I tak jak kiedyś nie chodzi tylko o wędrówkę fizyczną, ale także o wędrówkę duchową. Różne były losy bohaterów reportażu – od kształcenia się w rosyjskiej szkole i uczelni, po walkę o polską pisownię swojego nazwiska, czy powroty z dalekiego świata z tęsknoty za Wilnem. Drogi do polskości bohaterów reportażu są barwne i niezwykłe. Wiodły przez Wielką Brytanię, Szczecin i Karkonosze.

Dwie równorzędne trzecie nagrody przyznano:

Ewie Trzcińskiej za reportaż prasowy „Kręta droga do polskości”, opublikowany w portalu internetowym polacywewłoszech.com. Reportaż prasowy o tym, jak historia kampanii włoskiej II Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa nakłada się na życie bohaterki i jak je zmienia. Córka żołnierza generała Andersa osiadłego we Włoszech po wojnie, dopiero po śmierci ojca, pragnie poznać jego historię, zrozumieć go i pielęgnować pamięć o nim i o innych żołnierzach Armii Andersa. Jak sama mówi: „to nie był powrót do polskości – bo nigdy nie czuła się Polką – to było odkrycie polskości.

Annie Dąbrowskiej (dziennikarka niezależna) za wywiad prasowy pt. „Jestem głosem tych, którzy go nie mieli – rozmowa z piosenkarką Katy Carr”, opublikowany w Polonijnej Agencji Informacyjnej. To rozmowa, która pokazuje, jak pod wpływem impulsu – zdjęcia, zmienia się życie piosenkarki, jak odnajduje zagubione polskie korzenie. Piosenkarka odkrywa losy swojej rodziny, angażuje się w działalność na rzecz Polski, promuje i popularyzuje historię Polski przez piosenki, które pisze i wykonuje.

Wyróżnienie otrzymała Joanna Sikora za reportaż radiowy „To jestem ja – Helena Abramowicz”, wyemitowany w Polskim Radiu Białystok o piosenkarce i kompozytorce, która opowiada, że w rodzinnym domu, na dzisiejszej Białorusi, rodzice bali się mówić, że są Polakami. To reportaż o silnej potrzebie poczucia tożsamości narodowej, gdzie bohaterka reportażu sama mówi, że im głębiej wchodziła w polską kulturę, tym bardziej czuła, że to jej kultura.

Tytuł tegorocznego konkusu brzmiał: „Drogi do polskości”. Jego celem było pokazanie, jak osoby, które zagubiły polskie korzenie żyjąc poza granicami, odnajdują je po latach, czasem dopiero w kolejnych pokoleniach zaczynają czuć się Polakami. Jak to wpływa na ich życie, na relacje z Polską, jak to się stało, że wracają do polskości?


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: Senat RP


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

POLECAMY TAKŻE


Fatal error: Uncaught exception 'PDOException' with message 'SQLSTATE[42000]: Syntax error or access violation: 1064 You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'order by element_6 DESC , element_24 DESC LIMIT 0,4' at line 9' in /pai_wiadomosci.php:173 Stack trace: #0 /pai_wiadomosci.php(173): PDOStatement->execute() #1 {main} thrown in /pai_wiadomosci.php on line 173