Jacek Kaczmarski to poeta, prozaik, piosenkarz, twórca tekstów i legendarny bard „Solidarności”. Jego najsłynniejszy utwór „Mury” stał się hymnem polskich opozycjonistów w czasach PRL-u, chociaż sam artysta dystansował się od takiego wykorzystania. Dzisiaj przypada kolejna rocznica jego urodzin w 1957 roku.
Kaczmarski o "Murach" mówił: "Ja Mury napisałem w 1978 roku jako utwór o nieufności do wszelkich ruchów masowych. Usłyszałem nagranie Lluísa Llacha i śpiewający, wielotysięczny tłum i wyobraziłem sobie sytuację – jako egoista i człowiek, który ceni sobie indywidualizm w życiu – że ktoś tworzy coś bardzo pięknego, bo jest to przepiękna muzyka, przepiękna piosenka, a potem zostaje pozbawiony tego swojego dzieła, bo ludzie to przechwytują. Dzieło po prostu przestaje być własnością artysty i o tym są Mury. I ballada ta sama siebie wywróżyła, bo z nią się to samo stało."
Kaczmarski rozpoczął swoją karierę artystyczną w połowie lat 70. od występów z Przemysławem Gintrowskim, a także współpracą z kabaretem „Pod Egidą”. W dziedzinie gry na gitarze Kaczmarski był samoukiem, co doprowadziło do rozwinięcia przez niego nietypowej techniki. Wynikła ona z odwrotnego trzymania gitary – i to pomimo tego, że sam autor leworęczny nie był. W kompozycjach pozostawał tradycjonalistą. "Staram się być wierny jednej zasadzie: komponując muzykę, opieram się na wzorcach klasycznych. Nie stosuję standardów jazzowych, bluesowych, rockowych czy popowych. Chyba, że ma to czemuś służyć. Ale to zdarza się rzadko." Jako autor tekstów posługiwał się wysmakowaną ironią interpretacją tekstów kultury nadając im często nową poetycką dramaturgię. Twierdził, że "Poezja nie służy ułatwianiu życia ludziom. Otwiera im oczy na pewne aspekty istnienia." Umiejętności stylizatorskie Kaczmarskiego bardzo ułatwiały mu odnoszenie się do historii kultury, mówienie o przeszłości głosem możliwie do niej zbliżonym, a zarazem współczesnym.
Polecamy życiorys barda w naszym dziale historia-kultura.
Zdjęcie: Wikipedia, Paweł Plenzner, 7 November 1992 CC BY 3.0
Jacek Kaczmarski w DZIALE HISTORIA-KULTURA PAI
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.