SWP

   Argentyna


 2023-03-25     SERWIS SPECJALNY PAI Mamo, ja nie chcę wojny!

Wystawa „Mamo, ja nie chcę wojny!” zainaugurowana w Buenos Aires.

Wystawa jest polsko-ukraińskim projektem archiwalnym przygotowanym przez dwie kobiety: dr Dorotę Sadowską z Uniwersytetu Warszawskiego i profesor Olhę Kulinich z Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu im. Tarasa Szewczenki i ma na celu ukazanie okrucieństwa wojny oczami jej najbardziej niewinnych świadków – dzieci.

Aleksandra Piątkowska, Ambasador RP w Argentynie, Yurii Klymenko, Ambasador Ukrainy w Argentynie, Marta Dávila, psycholog dziecięcy oraz Carolina Amoroso, dziennikarka TN, która relacjonowała w argentyńskich mediach wydarzenia po agresji Rosji na Ukrainę, wystąpili w panelu poprzedzającym otwarcie wystawy w Legislatura Ciudad Autonoma de Buenos Aires. Uczestniczył w nim również argentyński polityk Marcelo Guouman, jeden z inicjatorów organizacji wydarzenia w parlamencie miasta Buenos Aires.

Wystawa ukazuje podobieństwo tego, czego doświadczały i wyrażały poprzez rysunki dzieci polskie w czasie okupacji Polski przez nazistowskie Niemcy i Związek Radziecki w czasie II wojny światowej oraz dzieci ukraińskie w obecnym konflikcie z Rosją.

Wydarzenie uświetnił występ argentyńsko-polskiej pianistki Bárbary Beatriz Warzycy, która wykonała „Etiudę op. 10 nr 12” zwanej „Etiudą Rewolucyjną” Fryderyka Chopina oraz „Melodię” Myrosława Skoryka.POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: Ambasada RP w Buenos Aires


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHPORTAL WYŚWIETLONO 14005696 RAZY

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów×