SWP

   Czechy


 2023-03-29 Wielkanocne cudeńka. W Piosku powrócono do tradycji urządzania okazjonalnych wystaw

Klub Kobiet Miejscowego działający przy Kole Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Piosku przygotował wystawę wielkanocną. – Zmobilizowałyśmy się na jesień. Wiedziałyśmy, że nie zdołamy przygotować w tak krótkim czasie wystawy na Boże Narodzenie, więc zdecydowałyśmy, że to będzie wystawa wielkanocna. Klub Kobiet w Piosku miał naprawdę długą przerwę. Ostatnia tego typu wystawa odbyła się niemal trzydzieści la temu – powiedziała Irena Nagy, przewodnicząca Klubu Kobiet w Piosku.

Otwarcie wystawy było bardzo uroczyste. W piątek 24 marca do remizy strażackiej w Piosku przybyło mnóstwo gości. Oficjalne gratulacje na ręce Ireny Nagy złożyli prezes Zarządu Głównego Helena Legowicz, prezes Miejscowego Koła PZKO Piosek Alojzy Wocławek i przewodnicząca Sekcji Kobiet Anna Piszkiewicz. Tradycyjne pieśni beskidzkie wykonał zespół dziecięcy „Pastyreczki” z polskiej szkoły w Bukowcu.

Na wystawie można było zobaczyć rękodzieło wykonane różnymi technikami – pisanki, dekoracje związane ze świętami wielkanocnymi, zajączki, kurki i baranki. Oprócz tego można było kupić wełniane skarpety czy patchworkowe poduszki. Wielkanocnych cudeniek było tak dużo, że nie sposób ich wszystkich wymienić.

Obrusy haftowane przez mamy i babcie

– Przygotowane na wystawę dekoracje wykonały panie z naszego Klubu Kobiet. Swoje prace przesłały również panie z Karwiny. Część rękodzieła zrobiły też dzieci ze szkoły w Bukowcu i przedszkola w Piosku. Pokazujemy również haftowane obrusy po naszych mamach i babciach. Zostały one wykonane na wcześniejsze wystawy i wypożyczone specjalnie na dzisiaj. Obrusy te jednak nie są na sprzedaż – powiedziała Irena Nagy.

Na koniec wyświetlono film pokazujący, jak powstała wystawa. Oprócz tego można się było posilić między innymi plackami ziemniaczanymi i smakowitymi ciastami. Wystawa trwała do niedzieli 26 marca.POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: Zwrot.cz


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHPORTAL WYŚWIETLONO 14005581 RAZY

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów×