SWP

   Australia


 2023-03-29 70. jubileusz Polskiej Szkoły Sobotniej w Perth

„Język jest nie tylko składnikiem kultury narodu, ale zarazem najlepszym odbiciem tej kultury. W języku jak w zwierciadle odbijają się doświadczenia społeczne jednostki i narodu”. Piotr Bąk, „Gramatyka języka polskiego”.

25 marca 2023 r. w Klubie Cracovia w Perth, w Zachodniej Australii - odbyła się wielka celebracja dla uczczenia 70-tej rocznicy powstania Polskiej Szkoły im. Adama Mickiewicza w Maylands. Program był piękny, zaproszonych wielu dostojnych gości, sponsorów i Polonia miasta. Wiele okolicznościowych przemówień nawiązywało do historii istnienia szkoły, jej rozwoju, kultywowania naszego pięknego języka i polskości, kształtowanie postaw dzieci i młodzieży. Na uroczystość przybyło wielu byłych uczniów tej szkoły, a także rodziców szkoły obecnej.

Tę piękną celebrację uświetnił koncert Chopina z cudownymi pieśniami w wykonaniu lokalnej polskiej sopranistki operowej. Oczywiście nie obyło się bez tańców "Kukułeczki". Nie wymieniam tutaj żadnych nazwisk, bo z pewnością uczyni to sama Dyrekcja Szkoły, która całą uroczystość przygotowała w naszym pięknym Klubie Cracovia. Należą się im słowa pochwały za tak pięknie przygotowaną dekorację i pyszne potrawy kulinarne. Był szampan i przeogromny tort urodzinowy ze świeczkami.

Za dalszy rozwój szkoły, za nauczycieli i uczniów, za krzewienie polskości na dalekiej ziemi australijskiej "Sto lat" rozbrzmiewało donośnie. Co warto dodać, to może to, że na spotkanie przyleciała nawet szefowa Związku Nauczycieli z Sydney (Polish Teachers Association), przywożąc plakaty o Edmundzie Strzeleckim i przetłumaczone przez nią tomiki poezji.

Drodzy państwo, to tylko z mojej strony króciutka notatka z akcentem ważności istnienia polskich szkół w Australii, bo bez nich nie mogło by być kontynuacji polskości w młodym pokoleniu. Jeśli chcecie poznać szczegóły, obejrzeć zdjęcia czy filmiki z tego wyjątkowego kulturalnego wydarzenia - to zapewne znajdziecie je w różnych miejscach. Ze swojej strony gratuluję dyrekcji i nauczycielom tej szkoły, uczniom i ich rodzicom oraz dziadkom za wysiłek w dążeniach, by ich pociechy byli prawdziwymi Polakami. I niech kwitnie i rozbrzmiewa nasz piękny polski język! Bo już przed wiekami pisał Mikołaj Rej "A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają".


Danuta DuszyńskaPOLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: Polska Szkoła Sobotnia im. Adama Mickiewicza w Perth
fot. Polska Szkoła i "Kukułeczka"


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHPORTAL WYŚWIETLONO 14005648 RAZY

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów×