W powszechnej pamięci, zgodnie z obiegowo krążącą wiedzą funkcjonuje jako wierna towarzyszka życia Józefa Piłsudskiego i jego druga żona, ale jej udział w walce o odzyskanie niepodległości jest większy niż mogłoby się wydawać. Dość wspomnieć, że Aleksandra Piłsudska za bohaterską odwagę, którą wykazała się jako działaczka Polskiej Partii Socjalistycznej w legendarnej akcji pod Bezdanami w 1908 roku, a potem jako aktywna członkini oddziału wywiadowczo-kurierskiego I Brygady Legionów Polskich została odznaczona m.in. Krzyżem Walecznych i Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari – „za męstwo i hart ducha wykazane w pracy niepodległościowej”.
Nigdy nie akceptowała tradycyjnie przypisanej kobiecie wyłącznej roli żony i matki, nie godziła się z przekonaniem, że pozycję kobiety determinuje kuchnia i kościół. Była niezwykle samodzielna. Miała postępowe poglądy. Z jednej strony nie godziła się na Polskę pod rozbiorami, z drugiej marzyła o pełnym uprawnieniu kobiet w wolnej już Polsce. Radykalne przekonania przywiodły ją do Polskiej Partii Socjalistycznej, do której wstąpiła w roku 1904. Dwa lata później poznała Józefa Piłsudskiego. Bardzo aktywna w działalności konspiracyjnej, wykazując się wielokrotnie brawurową odwagą. Szmuglowała zakazane książki i ulotki, ale także broń i amunicję, Wyróżniała się przy tym sprytem i pomysłowością. Miała zwyczaj powtarzać: „Kto urodził się Polakiem, ten musi być patriotą”.
W niepodległej już Polsce Aleksandra zajmowała się nie tylko domem, ale również sprawami publicznymi. Działała w wielu towarzystwach społecznych i charytatywnych: w Naszym Domu tworzącym ośrodki opiekuńcze dla sierot, w Rodzinie Wojskowej organizującej przedszkola i szkoły, w Opiece zakładającej świetlice i biblioteki. Ponadto angażowała się w prace Komitetu Akcji Pomocy Zimowej oraz Unii Obrońców Ojczyzny. W roku 1926 weszła w skład kapituły Orderu Virtuti Militari. Towarzyszyła mężowi na dorocznych Zjazdach Legionistów.
Zmarła 31 marca 1963 roku i spoczęła na North Sheen Cemetery. W roku 1992 jej prochy przeniesiono na Powązki w Warszawie.
Zachęcamy do przeczytania biografii tej wyjątkowej kobiety w dziale historia-kultura PAI
KOLORYZACJA ZDJĘCIA © PAI
Aleksandra Szczerbińska Piłsudska w DZIALE HISTORIA-KULTURA PAI
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.