SWP

   W. Brytania


 2023-05-25 Dzień Misia Wojtka w Edynburgu

Po raz pierwszy nasi rodacy w Edynburgu - Szkoła bez Granic im. Niedźwiedzia Wojtka w Edynburgu oraz Wojtek Scotland - zorganizowali Dzień Misia Wojtka!

20 maja 2023 roku pod jego pomnikiem w Edynburgu zebrała się liczna grupa Polaków i przyjaciół Polski. Gościem honorowym wydarzenia była pani Aileen Orr autorka „Niedźwiedź Wojtek. Niezwykły żołnierz Armii Andersa” - książki, która opowiada historię tego niezwykłego niedźwiedzia- żołnierza.

W uroczystym spotkaniu uczestniczył też Konsul Generalny RP w Edynburgu Pan Doktor Łukasz Lutostański.

Podczas uroczystości minutą ciszy oddano hołd niedawno zmarłemu polskiemu bohaterowi Ludwikowi Jaszczurowi. Parę słów na temat tego wspaniałego człowieka wygłosiła Ewa Kłyszewska Daly, przyjaciółka pana Ludwika, który znaó osobiście misia Wojtka z okresu wojny oraz odwiedzał go w edynburskim ogrodzie zoologicznym.

Część okolicznościowych imprez odbyła się w kościele The Parish Church of St Cuthbert- gdzie zaprezentowano między innymi pamiątkowe fotografie Misia Wojtka.

Wojtek, syryjski niedźwiedź brunatny, został przygarnięty przez polskich żołnierzy w Syrii w 1943 r., stając się maskotką i ulubieńcem 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii w armii generała Andersa. Gdy podrósł, niedźwiedź pomagał żołnierzom nosić amunicję i nawet „dosłużył się" stopnia kaprala. Wojtek opuścił Syrię, maszerując ze swoimi opiekunami przez Europę i Afrykę Północną. Walczył m.in. pod Monte Cassino. Z 22. Kompanią dotarł w końcu do Szkocji, gdzie po rozwiązaniu jednostki zamieszkał w ogrodzie zoologicznym w Edynburgu. Zmarł 2 grudnia w 1963 r.

Dzięki staraniom Fundacji Niedźwiedzia Wojtka (Wojtek Memorial Trust), promującej wizerunek zwierzęcia-bohatera w parku Princess Street Gardens w centrum Edynburga od 2015 roku stoi pomnik niedźwiedzia Wojtka - słynnego kompana żołnierzy II Korpusu Polskiego generała Andersa.

Pomnik przedstawia Wojtka wraz z maszerującym obok niego polskim żołnierzem. Symbolizuje on drogę, jaką niedźwiedź przebył z Armią Andersa i upamiętnia długą historię relacji polsko-szkockich. Princess Street Gardens to miejsce, gdzie w Edynburgu stoją pomniki bohaterów.


Tekst i zdjęcia: Erskine Logan Photography
(tekst na podst. materiałów organizatorów)


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: korespondencja dla PAI


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄKopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHPORTAL WYŚWIETLONO 14952339 RAZY

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów×