SWP

   Polska


 2023-05-25 NIECO UŚMIECHU Z IRENĄ JURGIELEWICZOWĄ

Trzeba lubić młodzież by pisać jak ona. Irena Jurgielewiczowa - bo o niej mowa - to polska pisarka, pedagog i wykładowca akademicki. Należała do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Uhonorowana Orderem Uśmiechu. Irena Jurgielewiczowa zmarła 25 maja 2003 roku w Warszawie. Największą popularność przyniosła jej powieść dla młodzieży "Ten obcy".

Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim oraz pedagogikę w Wolnej Wszechnicy Polskiej. Z filologii uzyskała tytuł doktora za pracę pt. Technika powieści Stefana Żeromskiego. Pracowała jako wykładowca w Wolnej Wszechnicy Polskiej, a po wojnie na Wydziale Pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego. Następnie była kierownikiem literackim w Państwowym Teatrze Nowej Warszawy.

"Wyrosłam w środowisku inteligenckim i należałam do tych, którzy od najwcześniejszych lat wychowywano w poczuciu ważności kultury" - pisała o swoim dzieciństwie. "W rozmowach prócz wszechobecnej polityki mówiło się o teatrze, o wystawach, o książkach. Stały na półkach i leżały na stołach, świeżo zdobytą umiejętność czytania ćwiczyłam na ich tytułach, które choć dziwaczne, mówiły o czymś niedostępnym, a na pewno cudownym".

Należała do Armii Krajowej, w której działała pod pseudonimem Isia. Nauczała na tajnych kompletach. Po powstaniu warszawskim została schwytana i przewieziona do obozu dla jeńców w Niemczech.

Debiut literacki miała w 1933 roku w czasopiśmie „Wiedza i Życie”. Ukazał się wtedy jej esej. Irena Jurgielewiczowa znana jest głównie jako autorka książek dla dzieci i młodzieży. Jako powieściopisarka debiutowała w 1948 roku książką przeznaczoną dla najmłodszych czytelników – Historia o czterech warszawskich pstroczkach. W jej dorobku znajdują się utwory dla dzieci, takie jak: O chłopcu, który szukał domu, Wiewiórcza mama czy Jak jeden malarz chciał namalować szczęśliwego motyla oraz dla młodzieży: Ten obcy, Niespokojne godziny, Ważne i nieważne czy Inna?. Jest również autorką autobiografii Byłam, byliśmy. Jej książki zostały przetłumaczone na kilkanaście języków, m.in.: bułgarski, czeski, japoński, niemiecki, rosyjski, ukraiński oraz włoski.

Ten obcy to powieść psychologiczna dla młodzieży, która przyniosła pisarce dużą popularność. Bohaterami utworu jest czwórka przyjaciół – Ulka, Pestka, Marian oraz Julek, którzy poznają tajemniczego Zenka, który jest obcy w ich wsi. Chłopak potrzebuje pomocy, a o jego obecności nie mogą dowiedzieć się dorośli. Powieść została wpisana na Listę Honorową IBBY. W 1975 roku ukazała się kontynuacja pt. Inna?

Czytelnicy w listach do redakcji chwalili ją za to, że jest "mądra, ale nie przemądrzała; patriotyczna, ale nie nacjonalistyczna". Pisarka do końca zachowała jasność umysłu i poczucie humoru. Kiedy chwalono ją za doskonałą pamięć, mówiła: "Bez przesady, z wojny rosyjsko-japońskiej prawie nic nie pamiętam".

Irena Jurgielewiczowa zmarła 25 maja 2003 roku w Warszawie. Została pochowana na Cmentarzu Powązkowskim. Po jej śmierci umieszczono na budynku, w którym mieszkała – przy ul. Sarbiewskiego 2 w Warszawie, tablicę pamiątkową.


Irena Jurgielewiczowa w DZIALE HISTORIA-KULTURA PAI

POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHPORTAL WYŚWIETLONO 14005811 RAZY

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów×