Dzień Matki. Krótka nazwa a tyle treści... Zastanawiając się jak go uczcić postanowiliśmy zabrać Państwa w literacką podróż po polskiej kulturze. Zatytułowaliśmy ją "Matka w literaturze polskiej". Mamy nadzieję, że będzie to z jednej strony podróż edukacyjna, z drugiej zaś przeżycie estetyczne.
Mottem przedsięwzięcia jest fragment wiersza Zbigniewa Herberta "Mama". "Myślałem: nigdy się nie zmieni zawsze będzie czekała ubrana w białą suknię i niebieskie oczy na progu wszystkich drzwi...". A zatem...Najważniejszą rolą, jaką może spełniać kobieta jest rola matki. To na niej w dużej mierze spoczywa zadanie wychowania swoich dzieci, kształtowania ich osobowości i charakteru aby wyrosły na szlachetnych, uczciwych ludzi. To ona ma przekazać wiedzę o życiu, współczuć, wspomóc radą, często cierpieć cierpieniem swoich dzieci. Heroizm i codzienny trud przeplatają się w jej osobie nierozerwanie.
Nic więc dziwnego, że postać matki - symbolu, rzeczywistej osoby, znalazła się w literaturze we wszystkich odcieniach jej roli.
Naszym celem jest krótki przegląd tego tematu w literaturze polskiej, ale ona, zatopiona w tradycji europejskiej, wymaga stosownego wprowadzenia, kontekstu kulturowego.
Zapraszamy na lekturę do działu kultura!
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA
PARTNER MEDIALNY
KAMPANII SPOŁECZNEJ
"JEST NAS 60 MILIONÓW"
zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów