SWP

   Polska


 2023-05-26 Dzień Matki z Polonijną Agencją Informacyjną

Dzień Matki. Krótka nazwa a tyle treści... Zastanawiając się jak go uczcić postanowiliśmy zabrać Państwa w literacką podróż po polskiej kulturze. Zatytułowaliśmy ją "Matka w literaturze polskiej". Mamy nadzieję, że będzie to z jednej strony podróż edukacyjna, z drugiej zaś przeżycie estetyczne.

Mottem przedsięwzięcia jest fragment wiersza Zbigniewa Herberta "Mama". "Myślałem: nigdy się nie zmieni zawsze będzie czekała ubrana w białą suknię i niebieskie oczy na progu wszystkich drzwi...". A zatem...

Najważniejszą rolą, jaką może spełniać kobieta jest rola matki. To na niej w dużej mierze spoczywa zadanie wychowania swoich dzieci, kształtowania ich osobowości i charakteru aby wyrosły na szlachetnych, uczciwych ludzi. To ona ma przekazać wiedzę o życiu, współczuć, wspomóc radą, często cierpieć cierpieniem swoich dzieci. Heroizm i codzienny trud przeplatają się w jej osobie nierozerwanie.

Nic więc dziwnego, że postać matki - symbolu, rzeczywistej osoby, znalazła się w literaturze we wszystkich odcieniach jej roli.

Naszym celem jest krótki przegląd tego tematu w literaturze polskiej, ale ona, zatopiona w tradycji europejskiej, wymaga stosownego wprowadzenia, kontekstu kulturowego.


Zapraszamy na lekturę do działu kultura!


MATKA W LITERATURZE POLSKIEJ
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

POLECAMY TAKŻE


Fatal error: Uncaught exception 'PDOException' with message 'SQLSTATE[42000]: Syntax error or access violation: 1064 You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'order by element_6 DESC , element_24 DESC LIMIT 0,4' at line 9' in /pai_wiadomosci.php:154 Stack trace: #0 /pai_wiadomosci.php(154): PDOStatement->execute() #1 {main} thrown in /pai_wiadomosci.php on line 154