Każdy z nas zna - przynajmniej ze zdjęć lub filmów - 38-metrowy pomnik Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro. Odsłonięto go 12 października 1931 roku. Nie każdy jednak wie, że jego autorem był rzeźbiarz polskiego pochodzenia, obywatel francuski Paul Landowski. Kim był?... na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w jego krótkiej biografii.
Paul Landowski urodził się 1 czerwca 1875 roku w Paryżu, był synem powstańca styczniowego. Paul miał piątkę rodzeństwa, był najmłodszy. Po stracie rodziców, Paul i jego rodzeństwo zostali pod opieką wujka, a po śmierci wuja dziećmi zajmował się najstarszy z braci. Paul Landowski szybko wziął ślub, z pierwszego związku miał dwójkę dzieci. W 1895 roku Paul został uczniem Akademii Sztuk Pięknych. Artysta skończył kursy portrecisty, zafascynował się anatomią, rysował między innymi tablice naukowe.
Od 1903 bywam na paryskich salonach, gdzie prezentował swoje dzieła. W 1906 roku Landowski przeprowadził się do podparyskiej miejscowości Boulogne-Billancourt. Artysta owdowiał, a potem wziął drugi ślub, z którego także miał dwójkę dzieci. Obie córki Landowskiego odziedziczyły po nim artystyczny talent – były malarkami. Artysta zmarł 31 marca 1961.
Sławę przyniosła artyście rzeźba, która w 1909 roku znalazła się pod kopułą Panteonu. Paul Landowski był autorem rzeźby świętej Genowefy, czyli pomnika patronki Paryża znajdującego się na Pont de la Tournelle. Rzeźbiarz stworzył także pomnik Reformacji w Genewie. Niewiele osób w Polsce wie, że Paul Landowski jest autorem pomnika Chrystusa Odnowiciela w Rio de Janeiro. W Paryżu można podziwiać między innymi fontanny przy Porte de Saint-Cloud i grób marszałka Focha w Invalides wykonany przez artystę. Oprócz rzeźb Landowski tworzył także obrazy.
W Boulogne-Billancourt mieści się muzeum poświęcone rzeźbiarzowi. W otaczającym go ogrodzie można podziwiać rzeźby artysty. Warto wspomnieć, że w tej samej podparyskiej miejscowości znajduje się Espace Landowski, czyli centrum kulturalne. W tym nowoczesnym miejscu znajduje się także muzeum lat 30., gdzie znajdują się prace artysty.
Więcej o naszym rzeźbiarzu w dziale historia - kultura PAI.
Paul Landowski w DZIALE HISTORIA-KULTURA PAI
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.