SWP

   Kanada


 2023-09-18 Wystawa Warszawa Mariupol i wizyta Marszalek Gosiewskiej

W piątek 15 września w Polskim Centrum Kultury im. Jana Pawła II w Mississauga odbyło się uroczyste otwarcie wystawy "Warszawa - Mariupol, miasta ruin, miasta walki, miasta nadziei". Gościem honorowym wystawy była Wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Gosiewska. W otwarciu wystawy udział wzięli m.in. Konsul Generalna RP w Toronto Magdalena Pszczółkowska, Konsul Generalny Ukrainy w Toronto Oleksander Shevchenko, Generał Brygadier Andrzej Bartkowiak, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, Myron Demkiw Szef Policji w Toronto, ontaryjscy politycy, przedstawiciele organizacji polonijnych, weterani.

W oficjalnej części uroczystości Konsul Generalna RP Magdalena Pszczółkowska wspomniała historię i zamysł wystawy, jej znaczenie ukazuje tragiczne losy dwóch miast dotkniętych barbarzyńskimi zniszczeniami z jednej strony faszyzmu, z drugiej zaś będącymi efektem rosyjskiej agresji.

Marszałek Malgorzata Gosiewska przypomniała historię Powstania Warszawskiego i zrujnowanie Warszawy przez hitlerowców, a następnie nawiązała do losów Mariupola, od jego historii, tradycji, roli w kulturze, aż do tragicznych wydarzeń od początku sowieckiej agresji. Stwierdziła jednak, że podobnie jak odbudowa Warszawy ma głęboką nadzieję i przekonanie, że Mariupol odzyska swoją dawną świetność.

Generał Andrzej Bartkowiak swoje wystąpienie poświęcił roli jaką odegrała i nadal odgrywa Państwowa Straż Pożarna w pomocy Ukrainie, a zwłaszcza zaś w ilości przekazywanego sprzętu. Wspomniał również i o tym, że to w wyniku jego inicjatywy i listu skierowanego do dowódców straży pożarnych wielu innych państw pomoc dla Ukrainy stała się znacznie większa, a co za tym idzie skuteczna.

Na zakończenie Konsul Generalny Ukrainy Oleksander Schevchenko nawiązał do losów Mariupola, relacji polsko-ukraińskich, i podziękował Polonii kanadyjskiej i Polsce za nieustającą pomoc i wsparcie od pierwszego dnia wojny.

Przed otwarciem wystawy Marszałek Małgorzata Gosiewska razem z Konsul Generalną Magdaleną Pszczółkowską odwiedziły znajdująca się w Centrum im. Jana Pawła II Polską Bibliotekę, a także nowo wyremontowaną salę (z polskimi akcentami w ich dekoracji), w której już od przyszłego tygodnia będą się odbywać zajęcia dla polonijnych dzieci i młodzieży.


Tekst i zdjęcia: Piotr Figura</p>POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: korespondencja dla PAI


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

POLECAMY TAKŻE


Fatal error: Uncaught exception 'PDOException' with message 'SQLSTATE[42000]: Syntax error or access violation: 1064 You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'order by element_6 DESC , element_24 DESC LIMIT 0,4' at line 9' in /pai_wiadomosci.php:154 Stack trace: #0 /pai_wiadomosci.php(154): PDOStatement->execute() #1 {main} thrown in /pai_wiadomosci.php on line 154