SWP

   Litwa


 2023-09-25 W Wilnie trwają uroczystości ponarskie

W piątek, 22 września, w Kwaterze Polskiej w Ponarach odbył się apel pamięci z ceremoniałem wojskowym i złożeniem wieńców oraz odprawiona została msza św. w intencji ofiar zbrodni dokonanej w lesie ponarskim w latach 1941-1944 przez hitlerowców przy współudziale litewskich kolaborantów. Po mszy św. została odmówiona modlitwa ekumeniczna.

W tym roku mija 80. rocznica zamordowania w Ponarach przedstawicieli polskiej inteligencji - zakładników. W nocy z 16 na 17 września 1943 roku w Wilnie zatrzymano 140 polskich zakładników w odwecie za wykonania przez ruch oporu wyroku śmierci na funkcjonariuszu litewskiej policji bezpieczeństwa i agencie gestapo. Następnego dnia w Ponarach rozstrzelano 10 z nich, m.in. światowej sławy lekarza, prekursora polskiej onkologii, dziekana wydziału lekarskiego Uniwersytetu Stefana Batorego prof. Kazimierza Pelczara oraz prof. Mieczysława Gutkowskiego, wybitnego wykładowcę prawa skarbowego na Uniwersytecie Stefana Batorego.

Podczas uroczystości ambasador Polski na Litwie Konstanty Radziwiłł w imieniu ministra kultury i dziedzictwa narodowego Polski prof. Piotra Glińskiego wręczył medal „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej”. Odebrała go prezes Stowarzyszenia Rodzina Ponarska Maria Wieloch. Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk wręczył medale „Pro Patria”.

Po raz pierwszy w uroczystościach uczestniczyła asysta honorowa Wojska Polskiego i Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego.

Organizatorami uroczystości byli: Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Ambasada RP w Wilnie, Związek Polaków na Litwie i Stowarzyszenie Rodzina Ponarska.

W Domu Kultury Polskiej w Wilnie w piątek, 22 września, odbyła się konferencja poświęcona zbrodni ponarskiej. Zaprezentowana została również wystawa ,,Ofiary zbrodni w Ponarach pod Wilnem 1941-1944” przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku.

W lesie ponarskim w latach 1941-1944 wymordowano według różnych szacunków – od 80 do 100 tys. osób, z których większość stanowili wileńscy Żydzi. Wśród ofiar mordu w Ponarach byli też Polacy. Według szacunków Stowarzyszenia Rodzina Ponarska – nawet kilkanaście tysięcy. W tym roku przypada też 80. rocznica likwidacji getta wileńskiego. Obchody tej rocznicy odbyły się we czwartek, 21 września, w sejmie Litwy, zaś pamięć pomordowanych uczczona została w Ponarach.


Tekst i zdjęcia: Waldemar Dowejko
wilnoteka


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: wilnoteka.lt


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄKopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHPORTAL WYŚWIETLONO 14623242 RAZY

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów×