SWP

   USA


 2023-09-28 Żywa lekcja historii – history military weekend

W Dellwood Park w Lockport odbyły się rekonstrukcje historycznych bitew z czasów I i II wojny światowej oraz wojny secesyjnej i wietnamskiej. Był to niezapomniany weekend dla wszystkich miłośników militariów i wszelkiej wojskowości.

Teren parku przez 3 dni zamienił się na poligon, na którym rozbito namioty oraz ustawiono pojazdy bojowe i sprzęt wojskowy oraz inscenizowano bitwy. W wydarzeniach wzięło udział ponad 520 osób wcielających się w żołnierzy armii polskiej, niemieckiej, rosyjskiej, amerykańskiej i brytyjskiej. Przed każdą bitwą wprowadzano flagę oraz odśpiewano hymn. Oczywiście impreza cieszyła się dużym powodzeniem wśród wszystkich miłośników historii, w tym również najmłodszych, którzy z zaciekawieniem oglądali pojazdy pancerne, jeepy oraz armaty i robili sobie pamiątkowe zdjęcia.

Wielką atrakcją było oglądanie przebiegu bitew oraz zaglądanie do obozów wojskowych, w których prezentowano także sprzęt znajdujący się na wyposażeniu żołnierzy walczących w różnych epokach historycznych. Można było także porozmawiać z ekspertami oraz nabyć pamiątki. Polaków reprezentowały 3 polskie oddziały, a dużym powodzeniem wśród widzów cieszyło się zwiedzanie jakże dla nich oryginalnego obozowiska Stowarzyszenia Historycznego Armii Polskiej w Barwach 12 Pułku Ułanów Podolskich z Chicago.

Dodatkową atrakcją był także Bohaterski Miś Wojtek, który wystąpił w stopniu kaprala. W przerwach można było posłuchać koncertów, zjeść posiłek z zaparkowanych ciężarówek z jedzeniem – food trucków lub przespacerować się po obozach różnych armii podglądając musztrę wojskową i zapoznając się z codziennym życiem żołnierzy oraz nabyć bibeloty i pamiątki ze stanowisk vendorów.

Przez 3 dni Dellwood Park odwiedziło kilka tysięcy miłośników militariów, przybywali tu całymi rodzinami, dorośli i dzieci. Na zakończenie każdego wieczoru organizowano koncerty na scenie głównej oraz śpiewy przy ognisku. Polscy żołnierze, 12 Pułk Ułanów Chicago, śpiewali popularne piosenki wojskowe przy akompaniamencie akordeonu.

Cel jaki przyświecał polonijnym rekonstruktorom to pokazanie polskiej historii przez pryzmat waleczności i niezłomności polskiej armii oraz przypomnienie epizodów z historii Polski tych znanych, ale także tych, o których mało kto dziś pamięta. Lockport odwiedzili także przedstawicie polonijnych szkół, więc mamy nadzieję, że już niedługo zobaczymy relacje z żywych lekcji historii jakie odbywać się będą także w polonijnych szkołach.


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: Tygodnik Program


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

POLECAMY TAKŻE


Fatal error: Uncaught exception 'PDOException' with message 'SQLSTATE[42000]: Syntax error or access violation: 1064 You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'order by element_6 DESC , element_24 DESC LIMIT 0,4' at line 9' in /pai_wiadomosci.php:154 Stack trace: #0 /pai_wiadomosci.php(154): PDOStatement->execute() #1 {main} thrown in /pai_wiadomosci.php on line 154