30 września, w Żytomierzu, odbyła się uroczystość upamiętnienia ofiar politycznych represji, które miały miejsce w XX wieku. Mieszkańcy miasta zebrali się przy Pomniku Ofiar Politycznych Represji, gdzie spoczywają ci, którzy padli ofiarą terroru NKWD w latach 1937-1938.
Uroczystość zgromadziła przedstawicieli władz, społeczeństwa i duchowieństwa, którzy uczcili pamięć tych, którzy stracili życie podczas "Polskiej Operacji NKWD" w latach 1937-1938.
"Te czasy terroru i represji dotknęły niemal każdą sferę życia ukraińskiego społeczeństwa, od naukowców i polityków po duchowieństwo, artystów i chłopów. Masowe represje w latach 30. XX wieku, dokonywane przez stalinowski reżim i jego zwolenników, pozostawiły trwały ślad. Tutaj, na tym cmentarzu, spoczywają niewinnie rozstrzelani i znęcani się nad nimi. Pamiętamy każdą z tych ofiar" - podkreślał sekretarz miejskiej rady, Wiktor Klimiński.
Wiktoria Laskowska-Szczur, prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie, powiedziała: „Chciałabym przekazać, że historia represji politycznych to bolesna część naszej przeszłości, której nie wolno nam zapominać. To historia ludzi, którzy niewinnie stracili życie lub cierpieli z powodu swoich przekonań lub narodowości. Dlatego jest ważne, abyśmy uczyli się z tych wydarzeń, abyśmy nigdy więcej nie dopuścili do powtórzenia się podobnych okrucieństw. To nasza odpowiedzialność, aby chronić prawa człowieka i pamięć o tych, którzy już ich nie mają.”
Podczas uroczystości Ksiądz kanonik Wiktor Makowski odprawił modlitwę za dusze pomordowanych w katakumbach NKWD, a uczestnicy złożyli kwiaty i zapalili lampki przy Pomniku Pamięci. Na Żytomierszczyźnie represjonowano ponad 41 847 osób. To wydarzenie jest ważnym momentem upamiętnienia ofiar politycznych represji oraz przypomnienia o tragicznych wydarzeniach z przeszłości.
Tetiana Petrowska
Foto: ЖМР
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: Wieści POLonijne
NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.