SWP

   Australia


 2023-11-20 Obchody Święta Niepodległości w Geelong

Związek Polaków w Geelong zaprosił lokalną społeczność polonijną na obchody 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W niedzielę, 12 listopada 2023, w Domu Orła Białego w Geelong zebrało się blisko 80 osób, aby wspólnie świętować polskość i oddać hołd poległym w walce o naszą wolność i niepodległość kraju. Były to 69. obchody Narodowego Święta Niepodległości Polski w społeczności polonijnej w Geelong.

Akademię poprowadził prezes Związku, Henryk Szkuta, który specjalnie na tę okoliczność przygotował – oprócz referatu w języku polskim – anglozjęzyczne ulotki opisujące drogę Polski do niepodległości. Uroczystości rozpoczęły się wprowadzeniem sztandarów Związku Polaków w Geelong i Stowarzyszenia Polskich Kombatantów Koła nr 12 w Geelong, po czym odśpiewano hymny Polski i Australii.


Eufemia Aszembrenner i Henryk Szkuta. Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Domu Orła Białego w Geelong, 12 listopada 2023

Henryk Szkuta


Prezes Szkuta w swoim wystąpieniu opowiedział zarówno o pełnej glorii historii Polski, kiedy to w latach 1386–1466 granice kraju sięgały od Morza Bałtyckiego po Morze Czarne, jak i czasach wojen, które osłabiły finansowo Królestwo Polskie i rozbiorach Polski dokonanych przez trzy sąsiednie kraje: Austro-Węgry, Prusy i Rosję. Przez 123 lata zaborów Polacy nie stracili jednak nadziei na odzyskanie niepodległości. Korzystając z konfliktowej sytuacji między mocarstwami, marszałek Józef Piłsudski utworzył w czerwcu 1914 przez Legiony Polskie, które stanęły do walki o wolność Polski.

Wielkim orędownikiem odzyskania przez Polskę niepodległości był polski pianista i kompozytor, Ignacy Jan Paderewski. To dzięki niemu amerykański prezydent, Woodrow Wilson, dodał do swojego 13-punktowego planu dot. pokoju w Europie punkt 14, którym było utworzenie niepodległej Polski. I tak 11 listopada 1918 roku Polska po ponad 120 latach odzyskała niepodległość! Polacy cieszyli się wolnością tylko 20 lat. Wybuch drugiej wojny światowej na 5 lat zamienił nasz kraj w pole bitwy i wymusił ponowną walkę o wolność i suwerenność.


Poczty sztandarowe SPK Koła nr 12 i Związku Polaków w Geelong

Podczas Mazurka Dąbrowskiego


Na koniec swojego wystąpienia nawiązał do obecnie trwających konfliktów zbrojnych na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie, a także niestabilnej sytuacji politycznej po ostatnich wyborach parlamentarnych w Polsce. Wyraził nadzieję, że pomimo trudności i niepewnej sytuacji geopolitycznej Polska pozostanie Polską. Wyświetlone nagranie występu Jana Pietrzaka z kultową pieśnią „Żeby Polska”, powstałą w czasach solidarnościowych (lata 80. XX wieku), wzruszyło wielu uczestników spotkania i zachęciło do wspólnego śpiewania refrenu:


Żeby Polska, żeby Polska
Żeby Polska była Polską!
Żeby Polska, żeby Polska
Żeby Polska była Polską!


Po części historycznej akademii, prezes Szkuta wręczył dyplom uznania Bronisławowi Siwickiemu za jego wieloletnią działalność polonijną, w tym pracę na rzecz zarządu Związku Polaków w Geelong (członek Związku w latach 2015–2022).


Henryk Szkuta

Eufemia Aszembrenner i Henryk Szkuta


Następnie Eufemia Aszembrenner przeczytała wiersz „Nogi Piechura” traktujący o losach legionistów walczących o niepodległość Polski. Autor tego wiersza nie jest znany. Pani Eufemia otrzymała ten utwór w latach 80., kiedy prowadziła grupę teatralną „Tęcza”. Wykorzystała go w jednym z reżyserowanych przez siebie przedstawień teatralnych w Domu Orła w Geelong.


Nogi Piechura
To nie jest sztuka, wybijać takty podeszwą o bruk
Gdy bęben wali, a tłum się upaja
Rytmicznym taktem wypoczętych nóg
To nie jest sztuka – gdyś wyspany, syty
Z wydętą piersią iść jak młody marsz,
Depcząc po kwiatach słanych przez kobiety
O nie, mój bracie, nie! To nie jest marsz.
Nie na asfalcie, nie na defiladzie,
Nie tam, gdzie będzie ci orkiestra grać
Lecz tam piechurze – gdzie śmierć pułku kładź
Tam mają nogi twe egzamin zdać
Marsz nad marszami, przyjacielu drogi.
Zaczniesz, gdy z brudu pożółkniesz jak liść
Gdy mając do krwi już otarte nogi,
Będziesz wciąż naprzód musiał iść i iść,
Gdy myśli w głowie zaciążą jak głaz
Gdy strach przed śmiercią w serce ci się wtłoczy
Gdy w męce padać będziesz raz po raz
W strzępy rozlecą się buty podkute,
Z munduru brudny pozostanie łach
A ty przez trud i przez smutek
Boso brnąć będzie przez błoto, śnieg i piach
Nic to że latem słońce spali twarz
By tylko wytrzymały nogi
Abyś dotarł – gdzie zwyciężyć masz,
A jeśli zdołasz, mimo takie znoje
Wolę zwycięstwa na swych nogach nieść,
Wówczas piechurze – świeć się imię twoje.
A niestrudzonym nogom twoim – cześć.


Uroczystości rocznicowe zakończyły się trzydaniowym obiadem przygotowanym przez kuchnię Domu Orła Białego.


Bronisław Siwicki odbiera dyplom uznania z rąk Henryka Szkuty

Od lewej: Krystyna Szkuta, Jadwiga Szkuta, Justyna Tarnowska, Robert, Radosław Borczon


Chciałabym serdecznie podziękować panu Henrykowi Szkucie za ciepłe przyjęcie i możliwość świętowania Narodowego Święta Niepodległości w gronie geelongowskiej Polonii.

Justyna Tarnowska
Portal Polonii w Wiktorii


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: portalpolonii.com.au


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

POLECAMY TAKŻE


Fatal error: Uncaught exception 'PDOException' with message 'SQLSTATE[42000]: Syntax error or access violation: 1064 You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'order by element_6 DESC , element_24 DESC LIMIT 0,4' at line 9' in /pai_wiadomosci.php:154 Stack trace: #0 /pai_wiadomosci.php(154): PDOStatement->execute() #1 {main} thrown in /pai_wiadomosci.php on line 154