SWP

   Węgry


 2023-11-20 „Piosenka w drodze do Niepodległej" i  „Polskie skarby UNESCO”

19 listopada, po Mszy świętej sprawowanej przez proboszcza Polskiej Parafii Personalnej na Węgrzech ks. Krzysztofa Grzelaka SChr w budapeszteńskim kościele polskim Stowarzyszenie Katolików Polskich pw. św. Wojciecha zaprosiło do Domu Polskiego im. Jana Pawła II (Budapeszt, X. dzielnica ul. Óhegy 11) na wspólne świętowanie 105-tej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Z bardzo dobrze przyjętym spektaklem „Piosenka w drodze do Niepodległej" wystąpił znany polski aktor Stanisław Górka. „Piosenka w drodze do niepodległej” to wybór piosenek z dwóch ważnych dla Polski okresów. To dyskurs piosenki niepodległościowej z lat 1980-81 z piosenką z okresu I Wojny Światowej. Dwie różne drogi dochodzenia do wolności, dwie inne opowieści o przeszłości. Piosenki w sposób niepowtarzalny oddają klimat tamtych ważnych dla nas dni. Piosenki z okresu I Wojny Światowej to głównie montaż piosenek żołnierskich: legionowych, tragicznych, żartobliwych oraz kabaretów z tamtych lat. Piosenki z lat 1980-81 to przypomnienie utworów Jacka Kaczmarskiego i Przemysława Gintrowskiego.

Po spektaklu w Domu Polskim odbyło się otwarcie wystawy „Polskie skarby UNESCO”, którego dokonał István Miklós Balázs, dyrektor Polskiego Instytutu Badawczego i Muzeum.


Inf. Głos Polonii
fot. s. Stanisława Kwiręg


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄKopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHPORTAL WYŚWIETLONO 14623124 RAZY

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów×