SWP

   Węgry


 2023-11-20 „Piosenka w drodze do Niepodległej" i  „Polskie skarby UNESCO”

19 listopada, po Mszy świętej sprawowanej przez proboszcza Polskiej Parafii Personalnej na Węgrzech ks. Krzysztofa Grzelaka SChr w budapeszteńskim kościele polskim Stowarzyszenie Katolików Polskich pw. św. Wojciecha zaprosiło do Domu Polskiego im. Jana Pawła II (Budapeszt, X. dzielnica ul. Óhegy 11) na wspólne świętowanie 105-tej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Z bardzo dobrze przyjętym spektaklem „Piosenka w drodze do Niepodległej" wystąpił znany polski aktor Stanisław Górka. „Piosenka w drodze do niepodległej” to wybór piosenek z dwóch ważnych dla Polski okresów. To dyskurs piosenki niepodległościowej z lat 1980-81 z piosenką z okresu I Wojny Światowej. Dwie różne drogi dochodzenia do wolności, dwie inne opowieści o przeszłości. Piosenki w sposób niepowtarzalny oddają klimat tamtych ważnych dla nas dni. Piosenki z okresu I Wojny Światowej to głównie montaż piosenek żołnierskich: legionowych, tragicznych, żartobliwych oraz kabaretów z tamtych lat. Piosenki z lat 1980-81 to przypomnienie utworów Jacka Kaczmarskiego i Przemysława Gintrowskiego.

Po spektaklu w Domu Polskim odbyło się otwarcie wystawy „Polskie skarby UNESCO”, którego dokonał István Miklós Balázs, dyrektor Polskiego Instytutu Badawczego i Muzeum.


Inf. Głos Polonii
fot. s. Stanisława Kwiręg


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

POLECAMY TAKŻE


Fatal error: Uncaught exception 'PDOException' with message 'SQLSTATE[42000]: Syntax error or access violation: 1064 You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'order by element_6 DESC , element_24 DESC LIMIT 0,4' at line 9' in /pai_wiadomosci.php:154 Stack trace: #0 /pai_wiadomosci.php(154): PDOStatement->execute() #1 {main} thrown in /pai_wiadomosci.php on line 154