Ponad 200 członków polskiej społeczności w Melbourne świętowało wspólnie 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości podczas kolacji koncertowej odbywającej się w sobotę, 11 listopada 2023 roku, w Klubie Polskim w Albion.
Wydarzenie rozpoczęła – chwilę po godzinie czwartej po południu – Teresa Koronczewski, zastępca prezesa Federacji Polskich Organizacji w Wiktorii i MC wieczoru. W imieniu organizatorów powitała zgromadzonych gości, działaczy organizacji polonijnych oraz gości honorowych: goszczącego w Melbourne Henryka Kurylewskiego, prezesa Rady Naczelnej Polonii Australijskiej, członków prezydium wiktoriańskiej Federacji z prezes Elżbietą Dziedzic i Polskiego Biura Opieki Społecznej „PolCare” z prezes dr Sylwią Gredą-Bogusz OAM oraz Evę Hussain, Konsula Honorowego Austrii.
Prowadząca zachęcała do wzięcia udziału w loterii fantowej i cichej aukcji (w której można było wylicytować m.in. koszulki z podpisami naszych polskich tenisistów – Igi Świątek i Huberta Hurkacza) oraz do obejrzenia wystawy poświęconej Pawłowi Edmundowi Strzeleckiemu i jego śladom w Australii.
Elżbieta Dziedzic, prezes wiktoriańskiej Federacji, w swoim wystąpieniu wspomniała żołnierzy walczących o niepodległość Polski. Podziękowała również gospodarzowi wydarzenia – prezesowi Klubu Polskiego w Albion Janowi Kutypie za gościnę a zespołowi Klubu za obsługę gastronomiczną. Złożyła też wyrazy wdzięczności personelowi biura „PolCare” za organizację wydarzenia i udekorowanie sali.
Następnie głos zabrał Henryk Kurylewski, który na początku swojej mowy odwołał się do trudnej historii Polaków w czasach zaborów trwających 123 lata. Wspomniał o walce o zachowanie kultury i języka, którą dla przyszłych pokoleń utrwalili w swoich dziełach XIX-wieczni pisarze, poeci, malarze i kompozytorzy. Mówił, że 11 listopada w swojej wielowymiarowości nakazuje nam zarówno oddawać hołd bohaterom poległym w walce o niepodległość Polski i naszą wolność, jak i odpowiedzialnie planować przyszłość naszego kraju skupiając się na tym, co nas łączy, a nie dzieli. Wdzięczni za wolną Polskę powinniśmy z radością, we wspólnocie polskiej i polonijnej, celebrować Narodowe Święto Niepodległości Polski niezależnie od naszych poglądów czy przekonań. Zachęcał do tego, aby być dumnymi z bycia Polakami i cieszyć się z tego, że mamy język ojczysty i flagę. Swoje wystąpienie zakończył wypowiedzianymi ze wzruszeniem słowami „Jeszcze Polska nie zginęła”.
Po przemówieniach podano danie główne a następnie na scenie pojawiła się gwiazda wieczoru – Artur Gotz, polski aktor i wokalista.
W programie „Będzie dobrze”, przygotowanym specjalnie na tę okoliczność, artysta zaprezentował utwory pochodzące z różnych okresów swojej twórczości m.in. pozytywnie zakręcone piosenki „Jestem na tak” i „Duch, dusza i ciało”, piosenkę na podstawie dramatu „Wyzwolenie” i wiersza „Gdy przyjdzie mi ten świat porzucić” Stanisława Wyspiańskiego, „Rodzina, ach rodzina” z repertuaru Kabaretu Starszych Panów, „Karuzelę z madonnami” z repertuaru Ewy Demarczyk, a także piosenki pielęgnujące pamięć o Powstaniu Warszawskim, którego 80. rocznicę wybuchu będziemy świętować w przyszłym roku (m.in. „A gdy będzie już po wojnie”, „Nie Jedni w Biegu”, „Ty, żyjący”).
Archiwalne zdjęcia z Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego wyświetlane podczas występu artysty wzbogacały przekaz artystyczny. Publiczność zachęcona przez Artura zaśpiewała z nim wspólnie refren piosenki „Pałacyk Michla”.
Niezwykle wzruszającym utworem było „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos” z muzyką i tekstem poznańskiego barda, Grzegorza Tomczaka. Utwór wykonany na koniec koncertu przywołał uczucie tęsknoty za ojczystym krajem a słowa refrenu były nucone jeszcze długo po zakończeniu wydarzenia.
Ty to masz szczęście
Że w tym momencie
Żyć ci przyszło
W kraju nad Wisłą
Ty to masz szczęście
Twój kraj szczęśliwy
Piękny prawdziwy
Ludzie uczynni
W sercach niewinni
Twój kraj szczęśliwy
Po części artystycznej odbyło się losowanie nagród w loterii fantowej, z której dochód zostanie przeznaczony na zakup defibrylatora. Dwóm osobom wyjątkowo poszczęściło się: jedna osoba wygrała dwukrotnie, a druga – trzykrotnie. Zakończono wówczas również cichą aukcję.
Kolacja koncertowa z okazji Narodowego Święta Niepodległości to doroczne wydarzenie organizowane od 2016 roku przez Federację Polskich Organizacji w Wiktorii w Polskim Centalnym Ośrodku Społeczno-Sportowym w Albion (znanym jako Klub Polski w Albion). Celem wydarzenia jest kultywowanie polskich tradycji i uczuć patriotycznych wśród członków melbourneńskiej Polonii.
Justyna Tarnowska
Portal Polonii w Wiktorii
Część zespołu biura „PolCare”. Siedzą (od lewej): Barbara Rybarczyk, Monika Krajewski, Barbara Bailouni, Małgorzata Żuchowska, Yanhua Bal, Marzena Wroniszewska. Stoją (od lewej): Dorota Michna, Mariola Brewińska, Katarzyna Mistarz, Janina Dytman, Justyna Tarnowska, Bożena Iwanowski OAM, Paweł Bal, Leszek Iwanowski, Veronika Iwanowski (fot. Andrzej Kowalski)
Artur Gotz (fot. Andrzej Kowalski)
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: portalpolonii.com.au
NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.