SWP

   Polska


 2023-12-03 Jerzy Sosnowski - podwójny szpieg?

3 grudnia 1896 r. urodził się Jerzy Sosnowski, oficer wywiadu, człowiek, który dotarł do informacji o zbrojeniach Republiki Weimarskiej. Oznaczało to pogwałcenie przez Niemców postanowień traktatu wersalskiego. Jego działalność to przykład skuteczności polskich szpiegów.

Jerzy Sosnowski zbudował skutecznie działającą siatkę wywiadowczą na terenie Niemiec. Pomagał mu w tym iście bondowski urok, dzięki któremu w wywiadowczą grę wciągnął wiele niemieckich arystokratek. Sosnowski został jednak zdekonspirowany po przejęciu władzy przez NSDAP. Część członków jego siatki została skazana na śmierć poprzez ścięcie toporem. Jednocześnie kontrwywiad niemiecki podsuwał stronie polskiej informacje, jakoby Sosnowski miał być podwójnym agentem. Po wymianie szpiegów i powrocie Sosnowskiego do kraju czekał go proces. Losy oficera po wybuchu wojny nie są znane.

Podwójny agent czy as wywiadu? Pewne jest, że Sosnowski był w swej szpiegowskiej działalności skuteczny. Dopiero co odrodzone państwo, znajdujące się między dwiema potęgami, musiało prowadzić intensywne działania wywiadowcze w kraju i za granicą.

17 czerwca 1939 roku polski sąd polski pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Niemiec skazał na 15 lat więzienia i 200 tysięcy złotych grzywny majora wywiadu Jerzego Sosnowskiego. Czy słusznie? Istnieją wątpliwości w związku z którymi w ubiegłym roku Izba Karna Sądu Najwyższego skierowała wniosek do Wojskowego Biura Historycznego o odtworzenie akt sprawy rotmistrza Sosnowskiego oraz o przesłanie wszelkich innych dokumentów mogących rzucić światło na jego sprawę, w tym przede wszystkim na okoliczności skazania rotmistrza za zdradę stanu i szpiegostwo na rzecz Niemiec.

Rotmistrz Jerzy Sosnowski był oficerem przedwojennego polskiego wywiadu, który w latach 1926-34 kierował placówką IN-3 w Berlinie. W meldunkach sygnalizował łamanie przez Niemców postanowień Traktatu Wersalskiego w obszarze zakazu zbrojeń ofensywnych. Pozyskał też plany mobilizacyjne na wypadek wojny z Polską i współpracy z sowiecką Rosją. Niestety w lutym 1934 roku został aresztowany przez Gestapo, jak się przypuszcza w wyniku zdrady jednego z członków siatki. Efektem dyplomatycznym incydentu było pogorszenie dwustronnych relacji co było korzystne dla strony rosyjskiej. Rotmistrz Sosnowski w szybkim procesie został skazany na dożywocie. Wraz z nim zwerbowane agentki - sekretarki wysoko postawionych urzędników Rzeszy.

W 1936 roku doszło do wymiany szpiegów między Polską a Niemcami. Wśród nich był również Sosnowski, który zamiast uwolnienia trafił do aresztu wywiadu czyli II Zarządu Sztabu Generalnego , który postanowił udowodnić mu działanie na rzecz Niemiec. Dzisiaj wiemy, że nie było na to żadnych dowodów. 17 czerwca 1939 Sosnowski został skazany za zdradę i współpracę z Niemcami na 15 lat pozbawienia wolności i 200 000 zł grzywny. Do apelacji z powodu wybuchu wojny nie doszło, za to 16 września 1939 podjęto próbę zamordowania rotmistrza. Na czyj rozkaz? nie wiadomo. Podobnie jak jego dalsze losy. Uważa się, że trafił do więzienia NKWD w Saratowie, w którym zmarł po kilku latach w zapomnieniu.

O niezwykle ciekawych losach rotmistrza Sosnowskiego piszemy w dziale historia - kultura Polonijnej Agencji Informacyjnej.


JERZY SOSNOWSKI W DZIALE HISTORIA-KULTURA PAI
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄKopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHPORTAL WYŚWIETLONO 14952168 RAZY

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów×